///

B Sınıf Ehliyetle 122CC Motosiklet Kullanabilecekler

Resmi Gazete’de yayımlandı
Yayın: 12.02.2024-13.10/Güncelleme: 12.02.2024-13.10
yenidunyagazetesi.com
Haber Merkezi/Ankara- 
İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada 125 cc’ye kadar olan motosikletlerin kullanımına ilişkin önemli bir düzenlemeyi duyurdu.
Bugün yayımlanan 32456 sayılı resmi gazeteyle yürürlüğe giren yönetmelik değişikliğiyle birlikte, B sınıfı sürücü belgesi sahipleri artık 125 cc’ye kadar olan motosikletleri kullanabilecekler.
Yapılan düzenlemeyle birlikte, 2 yıllık B sınıfı sürücü belgesine sahip olan, son 5 yıl içinde sürücü belgesi geri alınmamış olan, sağlık şartlarını taşıyan ve Milli Eğitim Bakanlığı tarafından belirlenecek kurallar ve süre içerisinde direksiyon eğitimi alıp sınavda başarılı olan sürücüler 125 cc’ye kadar olan motosikletleri kullanabilecekler.
Resmi Gazete’de yayımlanan düzenlemeye göre ticari faaliyetlerde kullanılan motosikletler hariç tutuldu. B ve üzeri sınıf sürücü belgesi sahipleri, harç ödemeden ve sürücü belgelerini değiştirmeden sisteme işlenen şerh ile bu düzenlemeden faydalanabilecekler.
İçişleri Bakanı Yerlikaya, düzenlemenin hayırlı olmasını temenni ederken, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin ve Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu’na da teşekkürlerini iletti.
Eğitimin güvenli sürüşün anahtarı olduğunu vurgulayan Bakan Ali Yerlikaya, tüm sürücülere trafik kurallarına uymaları çağrısında bulundu.

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

Bunlarda İlginizi Çekebilir