//

“DEPREM DEĞİL, İHMAL ÖLDÜRÜR”

“Deprem Değil İhmal Öldürür”

 

Yayınlanma: 27.01.2024 – saat: 22.08/Güncelleme: 27.01.2024-saat: 22.09

yenidunyagazetesi.com
Haber Merkezi/Ankara-

BASK’a bağlı Birlik Sağlık Sen Muğla il temsilcisi Abdullah Gül, depremin kapımızda olduğunu ve önlem alınması gerektiğini belirterek basın açıklaması yaptı.

Açıklamasında, “deprem değil ihmal öldürür. Şifa bulmaya gelinen hastanelerimizde insanlarımız enkazlardı ölmesinler” dedi.

Eşinin de 6 Şubat Kahramanmaraş merkezli depremde hayatını kaybettiği belirtilen Abdullah Gül’ün, kamu binalarının güçlendirilmesine dikkat çekerek yaptığı açıklama geniş yankı buldu.

Birlik Sağlık Sen Muğla il temsilcisi Abdullah Gül’ün açıklaması şöyle:

“Bilindiği üzere 6 Şubat Kahramanmaraş merkezli 11 ilimizde yaşanan depremde on binlerce insanımızı kaybettiğimiz gibi yüzbinlerce vatandaşımızda yaralandı. Yaralanların çoğu hayatına şu an ya protoz ile devam ediyor ya da protez derdindi. Bu acı tablo, başta depremin yaşandığı illerde olmak üzere tüm ülkemizi yasa boğmuştur. Kapanmaz derin acılar ile birlikte psikolojik travmalara sebep olmuştur.

Kayıpların sebebi yaşanan depremin şiddeti olmakla beraber büyük kısmı ihmaller, alınmayan önlemler ve rant uğruna göz yumulan kanunsuzluklarıdır. Geçenlerde yaşanan aynı büyüklükteki Japonya depreminin ardından Kırgızistan depreminde de kayıpların az olması düşündürücüdür! Bizim kayıplarımızın sebepleri  şiddeti değil alınmayan önlemler olduğunu bir kez daha ortaya koymuştur.

Bu kayıpların sebeplerinin en başında yıkılan veya ağır hasar alarak hizmet veremeyen hastaneler olmuştur. Yıkılan veya ağır hasan alan hastanelerin enkazında vatandaşımız son nefesini verirken, enkazdan kurtulup ilk yardım bekleyen binlerce insanımız hayatlarını kaybetmiş veya bir uzvunu kaybetmiştir.

Bugün yaptığımız saha çalışmalarında Muğla Menteşe Devlet Hastanesinin bazı bölümlerinin yıkım kararının olduğu, bazı bölümlerinin de depreme dayanıksız olduğu biliniyor. Daha vahim kısmı ise bu raporların 2013 den bu yana olması ve hastanemizin faaliyette bulunmasıdır. Prof. Dr. Naci Görür, bilime dayalı yaptığı açıklamalarda, Muğla ilimizin de içinde bulunduğu 13 ilde 7 şiddeti üzerinde deprem beklendiğini ifade ediyor. Durum bu iken neden hâlâ bilime kulak tıkandığına anlam veremiyoruz. Özellikle de yaşanmış olan Hatay örneği varken.”

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

Bunlarda İlginizi Çekebilir