//

MERKEZ BANKASI BAŞKANI ERKAN İSTİFA ETTİ

Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan istifa etti

Yayın: 02.02.2024-23.38/Güncelleme: 02.02.2024-23.39

 

yenidunyagazetesi.com
Haber Merkezi/Ankara-

Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan sosyal medya hesabı X üzerinden yaptığı açıklamada affını istediğini söyledi.

Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan’ın istifasına ilişkin ilk değerlendirme Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşe’ten geldi. Şimdek, “kendi takdiri” olduğunu söyledi. Bu arada ekonomi politikasının aynen devam edeceğini söyledi.

“Şahsıma yönelik itibar suikasti kampanyası düzenlenmiştir”

Hafize GAye Erkan, kendisine yönelik itibar suikastı kamyanyası düzenlendiğini belirterek şunları söyledi:

“Kamuoyunun malumu olduğu üzere 8 Haziran 2023 tarihinden bu yana Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanlığı görevini sürdürmekteyim.

Her bir karış toprağı için bedel ödenmiş bu topraklarda doğmuş, büyümüş, eğitim görmüş bir vatan evladı olarak, bu kutsal görev şahsıma tevdi edildiğinde kişisel koşullarımı hiç önemsemeden ülkeme geldim ve görevimin başına geçtim. O dönemde de daha yaşını doldurmamış bir evladın annesi olarak böyle yoğun bir görevi sürdürmenin zorluklarının elbette farkındaydım.

Devletimize ve milletimize hizmet edebilmek adına bugüne kadar yorulmadan gece gündüz görevimin başında yer aldım. Gelinen noktada ekonomi programımız meyvelerini vermeye başlamıştır. Rezervlerimizdeki artış, ekonomik veriler ile enflasyonun ana eğilimine dair göstergeler bu başarının kanıtıdır.

Tüm bu olumlu gelişmelere karşın kamuoyunun malumu olduğu üzere son dönemde şahsıma yönelik büyük bir itibar suikasti kampanyası düzenlenmiştir. Bu süreçten ailem ve dahası henüz bir buçuk yaşına bile girmemiş günahsız evladımın daha fazla etkilenmemesi için, Sayın Cumhurbaşkanımızdan ilk günden beri şerefle yürüttüğüm görevimden affımı talep etmiş bulunuyorum.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın ilk kadın başkanı olma gururunu yaşamama vesile olan Sayın Hazine ve Maliye Bakanımıza ve yaklaşık 9 aydır bu görevi beraber sürdürdüğüm, gece gündüz demeden her biri büyük bir özveriyle çalışan mesai arkadaşlarıma teşekkürü bir borç biliyorum.

Hasseten Amerika’da özel sektörde geçen 22 yıllık yöneticilik ve bankacılık tecrübemden sonra, evladıma da bırakacağım en büyük miras olan ülkeme ve milletime hizmet etme imkânını bana sunan ve görev sürem boyunca desteklerini hiçbir zaman esirgemeyen Sayın Cumhurbaşkanımıza şükran ve minnetlerimi arz ediyorum.”

Cumhurbaşkanlığı açıklama yaptı

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz da sosyal medya hesabı X üzerinden açıklama yaparak, “Şahsi nedenlerle Merkez Bankası Başkanlığı görevinden affını isteyen Sayın Hafize Gaye Erkan’a yaptığı hizmetler için teşekkür ediyorum. Ekonomi Koordinasyon Kurulu başta olmak üzere katıldığı çalışmalarda yaptığı katkıları takdirle hatırlayacağız. Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından güçlü bir siyasi sahiplenme ile bizzat açıklanan orta vadeli programımız kararlı bir şekilde uygulanmaya devam edecektir” dedi.

Yeni TCMB Başkanı atanacak

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek Basın açıklamasında, Hafize Gaye Erkan’ın istifasının ardından yeni atanacak Merkez Bankası Başkanı hakkında konuştu. Şimşek, şunları söyledi:

Önerim doğrultusunda yeni atanacak Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı ve ekibine başarılar diliyorum. Bu çerçevede ekip olarak güçlü işbirliği ve koordinasyon içinde fiyat istikrarı hedefimize emin adımlarla ilerlemeye devam edeceğiz.

 

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

Bunlarda İlginizi Çekebilir