///

8. Yargı Paketi Meclis’te

  1. Yargı Paketi TBMM’ne sunuldu

 

Yayın: 17.02.2024-14.12/Güncelleme: 17.02.2024-14.12

Yenidunyagazetesi.com
Haber Merkezi/Mehmet KARAKOYUNLU-

8.Yargı Paketi olarak bilinen “Yargı hizmetlerinin etkinliğinin artırılması gerekçesiyle bazı kanunlarda değişiklik yapılmasına dair kanun” teklifi dün TBMM Başkanlığı’na sunuldu.

Pakette, AYM’nin verdiği kararlar dikkate alınarak çeşitli düzenlemeler yapılacak. AYM’nin “Keyfi uygulamalara yol açıyor” diye 26 Eylül 2023’te iptal ettiği TCK 220/6 madde de yer alan “Örgüt üyesi olmamakla birlikte örgüt adına suç işleme” düzenlemesinin yargı paketiyle yeniden getirileceği belirtiliyor.

AK Parti Grup Başkanvekili Özlem Zengin, 16 Şubat Cuma günü konuyla ilgili yaptığı açıklamada, Kanun teklifinin “8. Yargı Paketi” olarak değerlendirilebileceğini ve 43 maddeden oluştuğunu açıklayarak, amaçlarının yargı hizmetlerinin daha etkin olarak sağlanması olduğunu söyledi.

Yargılamaya dair başvuru sürelerinde karmaşık bir yapılanma olduğunu ve kişilerin haklarıyla alakalı bu süreleri takip etmesinde zorluklar yaşadığını anlatan Zengin, “Bu sebeple, bundan sonraki düzenlemelerimizi ‘hafta’ ve ‘ay’ olarak ifade etmiş olacağız.” dedi.

Özlem Zengin, “Ceza yaptırımlarının etkinliğini artırmak amacıyla adli para cezalarında alt ve üst sınırları yeniden belirliyoruz. Buna göre bir günlük adli para cezasının alt sınırını 20 TL’den 100 TL’ye, üst sınırı ise 100 TL’den 500 TL’ye çıkarılmış olacak. Ayrıca ön ödeme miktarı hesaplanırken de bir gün karşılığı olarak 30 TL’den 100 TL’ye çıkmış olacak. 1 Haziran 2024 tarihinden itibaren işlenecek olan suçlar için bunlar hayata geçmiş olacak.” dedi.

Zengin, Hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararlarına karşı da istinaf yoluna başvurulabilmesinin önünü açtıklarını ifade etti.

AK Parti Grup Başkanvekili Özlem Zengin, Kişisel verilerin korunmasıyla alakalı kanunda düzenleme yaparak Avrupa Birliği Genel Veri Koruma Tüzüğü ile uyumlu hale getirdiklerini söyledi.

Zengin, “Telifimizdeki maddelerden biri de emeklilerin Ramazan ve Kurban bayramlarında alacakları ödemelerle alakalı. Yüzde 50 oranında bir artış yaparak emeklilerimize verdiğimiz bayram ikramiyesini 2 bin TL’den 3 bin TL’ye çıkarmış oluyoruz.” dedi.

Zengin, Anayasa Mahkemesinin görevlerinin yeniden düzenlenmesiyle ilgili bir soruya da şu cevabı verdi:

“Yargıtay ve Anayasa Mahkemesinde, son yaşanan olaylardan gördüğümüz genel anlamda bir fikir ayrılığı, çatışma var. Bize düşen şey TBMM olarak bu çatışmayı ortadan kaldırmak. Bunların bizim çalışmamız gerektiğini düşünüyoruz.”

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

Bunlarda İlginizi Çekebilir