///

Sınır ötesi görevlendirilen Hekimlerin mali ve sosyal hakları göz ardı edilmesin

Sınır ötesi görevlendirilen Hekim hakları göz ardı edilmesin

 

Yayın:23.02.2024-10.11/Güncelleme: 23.02.2024-10.12

Yenidunyagazetesi.com
Haber Merkezi/Ankara-

 

TBMM’de kabul edilen Sağlıkla İlgili Bazı Kanunlarda ve 663 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun ile getirilen düzenlemeye göre hekimlerin sınır ötesi harekatlarda 2 ay süreyle geçici görevlendirilmesi sağlandı.

Yönetmelik kapsamında yapılan geçici görevlendirme yasalaştırıldı

Sınır ötesi görevlendirmeler daha önce yönetmelik kapsamında yapılıyordu. Sağlık Bakanlığı ile TSK arasında yapılan anlaşma ile Irak ve Suriye topraklarına geçici görevle hekim gönderilebiliyordu. Bu görevlendirme bazı sıkıntılara yol açtığı için doktorların sınır ötesi geçici görevlendirmeleri kanunlaştırılmış oldu.

Çeşitli mağduriyetleri söz konusu

Daha önce de görevlendirilen hekimler mağduriyet yaşıyorlardı.

Anadolu Sağlık Sen Genel Başkanı Necip Taşkın, yaşanan bu mağduriyetlerle ilgili şunları söyledi:

“Üyemiz olan hekimlerin 2 ay süreyle Suriye ve Irak topraklarına geçici görevlendirmeleri yapılıyordu. Biz, ilgili Valiliklere yazarak bu mağduriyetin sonlandırılması talebinde bulunuyorduk. Şimdi TBMM’de kabul edilen Kanun ile bu yasal hale getirildi.

Bu mağduriyetleri şu şekilde sıralayabiliriz: Sınır ötesi görevlendirmeler için askeri eğitim almış hekimler yerine genellikle Pratisyen hekimlerin görevlendirilmesi, kendi güvenlik ve sağlığı için tehlikelidir. Sınır ötesi görevlendirilen Hekimlerin özlük ve mali hakları düzenlenmelidir: Maaşı YTL olarak değil, hem döviz üzerinden hem de kaldığı gün hesabından harcırahı da döviz üzerinden ödenmelidir.  Sınır ötesi görevlendirilen hekimlerin, bölgenin şartları dikkate alınarak fiili hizmet puanları da buna göre hesaplanmalıdır.

Yurtiçi ve yurtdışı askeri harekatlarda geçici görevlendirilebilecekler

TBMM’de kabul edilen Sağlıkla İlgili Bazı Kanunlarda ve 663 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun ile getirilen düzenlemeye göre 4924 sayılı kanuna tabi olarak çalışan sözleşmeli hekimler; TSK, sahil güvenlik ve jandarmanın yurt içi ve yurt dışı askeri harekatlarında iki ay süreyle görevlendirilebilecektir.

TTB’de bu düzenlemeye, uzmanlık gerektiren alanlarda eğitim almamış hekimlerin, taleplerinin olup olmadığı gözetilmeksizin görevlendirmeleri; bilimsel bilgi ve deneyimleriyle yetersiz oldukları birimlerde ve yerlerde hizmet sunması hayati riskler oluşturduğu gerekçesiyle karşı çıkıyor.

TTB, daha önce yapılan görevlendirmelere itiraz etmiş ve hekimlerin görevlendirilen bölgelerde çalışma koşullarının iyi olmadığını açıklamıştı.

 

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

Bunlarda İlginizi Çekebilir