////

Siber Vatan Programına başvurular başlıyor

İstihdamın artırılması için geliştirilen Siber Vatan Programı Kırıkkale’de başlıyor

Yayın: 28.02.2024-12.49/Güncelleme: 28.02.2024-12.49

yenidunyagazetesi.com
Haber Merkezi/Ankara- 

Kalkınma Ajansının faaliyet alanı

Türkiye’de Kalkınma Ajansları kaynakların yerinde ve etkin kullanılması, bölge içi ve bölgeler arası gelişmişlik farklılıklarının azaltılması, kamu kesimi, özel kesim ve sivil toplum kuruluşları arasındaki işbirliğinin geliştirilmesi, yerel yönetimlerin güçlendirilmesi ve yereldeki potansiyellerin harekete geçirilmesi amacıyla kurulan Kalkınma Ajansları,

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı çatısı altında insan kaynağının kapasitenin ve girişimciliğin geliştirilmesi amacıyla çalışmalar yapmakta, programlar oluşturmakta, işbirlikleri geliştirmekte ve mali ve teknik destekler sağlayarak gençlerin dijital teknolojiler konusunda farkındalığının artırılmasını amaçlıyor.

Siber Güvenlik Projesiyle Uzman Yetiştirilmesi hedefleniyor

Kalkınma Ajansları tarafından siber güvenlik, yazılım ve yapay zekâ gibi alanlarda teknoloji odaklı girişimciliğin geliştirilmesi amacıyla çeşitli modüllerden oluşan program ve projeler kurgulanıyor. Bu program ve projelerden bir tanesi siber güvenlik konusunda nitelikli siber güvenlik uzmanı yetiştirilmesi amacıyla Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı tarafından geliştirilen eğitim müfredatı ve programı oluşturma, kapasite geliştirme, farkındalık ve motivasyon oluşturma faaliyetlerinin marka adı olan “Siber Vatan Programı”dır.

 İstihdamın artırılması için Siber Vatan Programı Geliştirildi

Siber Vatan Programının ülke geneline Kalkınma Ajansları vasıtasıyla yaygınlaştırılması ve siber güvenlik alanında nitelikli insan kaynağının yetiştirilerek genç istihdamının artırılması amacıyla Kalkınma Ajansları Siber Vatan Programı geliştirilmiştir. Kalkınma Ajansları Siber Vatan Programı sadece eğitim programı olmayıp eğitimlerin yanında teknik geziler, usta çırak buluşmaları, konferanslar ve seminerler, mentör firmalar ile birebir çalışmalar, Capture th Flag (CTF) yarışmaları ile motivasyon oluşturulmakta ve inovatif fikirleri tetikleyen düşünme yapısının oluşmasına ve girişimcilik ruhunun gelişimine destek sağlanmaktadır. Kalkınma Ajansları Siber Vatan Programı, ülkemizde dijital sektörlerin gelişimini hızlandıracak bir birlikteliğe açık bir çağrıdır.

Siber güvenlik alanında nitelikli insan kaynağının yetiştirilerek genç istihdamının artırılması amacıyla Kalkınma Ajansları Siber Vatan Programı geliştirilmiştir. Program Ahiler Kalkınma Ajansı ve Kırıkkale Üniversitesi işbirliğinde Kırıkkale’de gerçekleştirilecek.

Kırıkkale Üniversitesi’nde halen eğitim gören tüm öğrencilerin katılabileceği Siber Güvenlik Programına Son başvuru tarihi 8 Mart 2024 olarak açıklandı.

 

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

Bunlarda İlginizi Çekebilir