////

Bulut: “Türkiye’de büyüyen iki şey var; yoksulluk ve zenginlerin serveti.”

“Türkiye’de Büyüyen İki Şey Var, Yoksulluk ve Zenginlerin Serveti”

Yayın: 2 Mart 2024-17.23/Güncelleme: 2 Mart 2024-17.23

 

yenidunyagazetesi.com
Haber Merkezi/Ankara-

CHP Genel Başkan Yardımcısı Burhanettin Bulut, yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye istatistik Kurumu’nun (TÜİK), Türkiye ekonomisinin 2023 yılında yüzde 4,5 büyüdüğüne yönelik açıklamasını değerlendirdi.

“Vatandaşlar marketlerde taze sebzenin yanına bile yaklaşamıyor.”

Bulut, vatandaşların marketlerde taze sebzenin yanına bile yaklaşamadığına ve olgun sebze adı altında çürük sebze alabildiğine dikkat çekerek,  “Türkiye’de büyüyen iki şey var, yoksulluk ve zenginlerin serveti” olduğuna vurgu yaparak şunları söyledi:

“Ekonomik büyüme vatandaşa yansımadı. Geliri giderine yetmeyen vatandaş borç harç içerisinde yaşamını idame etmek zorunda bırakıldı. Gelir dağılımı rekor düzeyde bozuldu. Tek adam rejimi yoksulu vurdu, zengine çalışıyor.”

“Neredeyse milli gelirin yarısı ülke nüfusunun beşte biri tarafından bölüşülüyor.”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Burhanettin Bulut, yazılı açıklamasında, 2014 yılında yüzde 45,9 olan en zengin yüzde 20’lik kesimin gelir pastasından aldığı payın 2023 yılında yüzde 49,8’e kadar çıktığını bildirdi. En zengin yüzde 20’lik kesimin gelirden aldığı payın 4 puana yakın arttığını belirten Bulut, neredeyse milli gelirin yarısının ülke nüfusunun beşte biri tarafından bölüşüldüğünü kaydetti

EMEKLİ DİŞİNİ NASIL SIKSIN?

Bulut, “Zengini daha da zengin eden, yoksulun gırtlağına çöken Erdoğan, 10 bin TL maaşa talim eden emekliye ‘dişinizi sıkın’ diyor. Sefalete mahkûm ettikleri emeklinin hakkını zengine veriyor. Şubat ayında açlık sınırı 16 bin 257 liraya yükseldi, yoksulluk sınırı ise 53 bin liraya yaklaştı. Emeklinin çektiği sıkıntıyı biliyorsanız, adaletsizlik olduğunu söylüyorsanız, ‘10 bin lira yeterli değil’ diyorsanız seyyanen zammı da yapacaksınız” dedi.

İKTİDAR, EMEKLİYİ, DAR GELİRLİYİ YOK SAYIYOR

Rakamlarla saklanamayan, iktidarın pembe tablolarına sığmayan bir yoksulluğun yaşandığını belirten Bulut, TÜİK rakamlarında bile 2023 yılında ülkedeki yoksul sayısı 18,2 milyonu geçtiğini kaydetti. Vergi yükünün, dolaylı vergilerle dar ve sabit gelirlilerin üzerine yıkılırken, teşvik ve istisna gibi yollarla zengin kesimin vergi yükünün düşürüldüğünü kaydeden Bulut, “İktidar, emekliyi, dar gelirliyi adeta yok sayıyor” dedi.

FİYATLAR ATEŞ PAHASI

Bulut, “Çarşıda pazarda fiyatlar ateş pahası. Vatandaş yüksek enflasyonist ortamda geçinemediği için çöpten sebze-meyve topluyor. Semt pazarlarında gündüz gözüyle alışveriş yapan tek tük vatandaş kaldı. Herkes fiyatlar düşsün diye akşam pazarını bekliyor. Türkiye’de büyüyen iki şey var, yoksulluk ve zenginlerin serveti” ifadelerini kullandı.

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

Bunlarda İlginizi Çekebilir