///

“Deprem bölgesinin yaralarının bir an önce sarılması için gece gündüz çalıştık”

“Deprem bölgesinin yaralarının bir an önce sarılması için gece gündüz çalıştık”

Yayın: 19.03.2024-14.54/Güncelleme: 19.03.2024-14.54

yenidunyagazetesi.com
Haber Merkezi/Ankara- 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Deprem Konutları Kura ve Anahtar Teslim Töreni’ne canlı bağlantı ile katılarak bir konuşma yaptı.

“Millet ve devlet olarak, canımızdan bir parça olarak gördüğümüz deprem bölgesinin ve depremzedelerimizin yaralarının bir an önce sarılması için gece gündüz çalıştık” diyen Erdoğan, depremin yıktıklarını yerine koymakla kalmadıklarını, şehirleri, konut ve işyerleri yanında, cadde, meydan, üretim ve istihdam altyapısıyla yeni baştan tasarladıklarını söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Deprem Konutları Kura ve Anahtar Teslim Töreni’nde yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından aylar boyunca bölgede kalarak hem depremzedelere destek olan, hem yardım ve yeniden inşa çalışmalarını koordine eden kamu personeline teşekkür eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Afeti takip eden haftalarda ve aylarda, dünyanın en başarılı iyileştirme operasyonunu gerçekleştirdik. Her afetzedenin yanında olduk, hayatını kaybedenlerin yakınlarına destek verdik, taşınmadan kiraya, enkaz kaldırmadan geçici barınmaya her konuda 115 milyar liralık bir kaynakla 2 milyon kişiye ulaştık.

Depremin yol açtığı yıkımların maliyeti 104 milyar doları buluyor. Sadece bu yılın bütçesinde, deprem çalışmalarına 1 trilyon liranın üzerinde kaynak ayırdık. Geçtiğimiz yıl da bütçeden aşağı yukarı aynı meblağda harcama yapmıştık. Dikkat ederseniz bunlar sadece bütçeden yaptığımız harcamaları ifade ediyor. Sivil toplum kuruluşlarımızın, özel şirketlerimizin, vatandaşlarımızın, belediyelerimizin katkıları, bunun dışındadır.

2025 yıldan sonra, ülkenin ve şehirlerin üzerindeki deprem yükünü tümüyle kaldırmayı hedeflediklerini söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, devamında şunları kaydetti: “Bu tablo, Avrupa’daki pek çok ülkenin nüfusundan ve konut sayısından daha yüksek bir inşa faaliyetini ifade ediyor. Böyle bir yükün altından, millî dayanışma, afetle mücadele ve konut inşası alanındaki güçlü birikimimizle, ancak biz kalkabilirdik.

Millet ve devlet olarak, deprem bölgesinin ve depremzedelerin yaralarının bir an önce sarılması için gece gündüz çalıştıklarını da belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Biz sadece depremin yıktıklarını yerine koymakla kalmıyoruz. Şehirlerimizi, konutları ve işyerleri yanında, caddeleriyle, meydanlarıyla, üretim ve istihdam altyapısıyla yeni baştan tasarlıyoruz.”

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

Bunlarda İlginizi Çekebilir