///

ULUS 100. YIL MEYDANI AÇILDI

ULUS 100. YIL MEYDANI AÇILDI

 

Yayın: 21 Mart 2024-17.17/Güncelleme: 21 Mart 2024-17.17

yenidunyagazetesi.com
Ankara/A. Furkan ÖZTÜRK-

Ankara Büyükşehir Belediyesi, Ulus Tarihi Kent Merkezi’nde başlattığı dönüşüm çalışmaları kapsamında Ulus 100. Yıl Meydanı’nı kente kazandırdı.

Ulus düzenlemesinin marka projelerinden biri olacağını vurgulayan Başkan Mansur Yavaş, “Güncel tutarlarıyla 1 milyar 200 milyon lira civarında para harcandı Ulus’u ayağa kaldırmak için. Burası marka bir proje olacak. Ve dünya başkentlerine yakışır bir şekilde onlarla yarışan Mustafa Kemal Atatürk’ün bize emanet ettiği Ankara’yı inşallah hep birlikte gerçekleştireceğiz” dedi.

Cumhuriyet Dönemi öncesine dayanan zengin bir tarihi, kültürel ve manevi mirası içinde barındıran Ulus, yeni meydanına kavuştu.

Ulus Tarihi Kent Yenileme Projesi’nin bir bölümünü oluşturan Ulus 100. Yıl Meydanı ve Kapalı Otopark Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın katıldığı törenle kentin hizmetine açıldı.

“ULUS BİZİM İÇİN ÖNEMLİDİR”

Konuşmasında en büyük projesi olan “Ulus Tarihi Kent Yenileme ve Turizme Açma” projesinin Ulus 100. Yıl Meydanı’nın açılışını gerçekleştirdiklerini ifade eden Yavaş Cumhuriyet tarihinin en kıymetli merkezlerinin Ulus’ta yer aldığını belirterek Ulus’un önemini şu sözleriyle vurguladı:

“Bu bölge çok uzun yıllar Ankara’nın politik, bürokratik, finansal, kültürel ve ticari merkezi olmuştur. Ulus dünyadaki örneklerinde olduğu gibi bizim için çok önemlidir. Tarihimiz, kültürümüz ve zenginliğimizdir. Son birkaç on yılda yaşanan gerilemeyi durdurup burayı turizm kenti haline getirmek bizim en büyük projelerimizden birisidir.”

Beypazarı’nın olduğu gibi Ulus’un da tarihi kent merkezi olarak turistlerin geldiği, esnafın para kazandığı bir alan olacağını söyleyen Yavaş, Ulus trafiğinin tamamının yer altına alınma projesine ilişkin, “Kültür Tabiat Varlıkları’na sunduk. Yeniden zemin altında bir jeoradar incelemesi kararı verdiler. İnşallah önümüzdeki dönem jeoradar incelemesinde de bir sorun çıkmazsa trafiği tamamen yerin altına alarak belki de Ankara’nın en büyük meydanını burada gerçekleştirmiş olacağız” bilgisini verdi.

“TARİHİN KALBİNDE BULUŞMA NOKTASI OLACAK”

Tarihi yapıların tam kalbinde yer alan 100. Yıl Meydanı’nın Ankara halkına nefes aldıracağını ifade eden Yavaş şunları söyledi:

“Proje, yeşil dokusu ve otopark sorununa çözüm niteliğindeki katlı otoparkıyla hizmet verecek. Projede yer alan otopark dışındaki alanlar da yeşilin başkenti Ankara’ya yakışıyor. Ankara’nın iklim ve dokusuna uygun olarak farklı türde 300 tane ağaç dikildi. Toplam alanı 8000 metrekare olan bu alanda 2000 metrekare büyüklüğünde ana meydan, peyzaj alanları ve toplam 214 araç kapasiteli iki katlı otopark yer alıyor. Otomasyon sistemiyle hizmet verecek otopark alanında kapasite durumunu online olarak takip etmek de mümkün olacak. Ayrıca projede tüm alana hizmet edecek kafeterya da yer almaktadır. 100. Yıl Meydanı inşallah Ankara’nın tarihsel dokusunun tam kalbinde kültürlerin buluşma noktası olacak.”

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

Bunlarda İlginizi Çekebilir