////

Emekliye seyyanen zam yapılsaydı seçimin sonucu değişir miydi?

Emekliye seyyanen zam yapılsaydı seçim sonucu değişir miydi?

 

Yayın: 1 Nisan 2024- 13.00/Güncelleme: 1 Nisan 2024- 13.00

yenidunyagazetesi.com
Haber Merkezi/Ankara-

Türkiye 31 Mart Pazar günü seçime gitti. Yerel Seçim sonuçları Türkiye’de şaşkınlık yarattı. CHP Yerel Seçimden zaferle çıkarken, seçimden büyük yenilgi alan AKP şimdi bu yenilginin analizini yapıyor.

Emekliye söz verilen seyyanen zam ödenmedi

Yerel Seçimlerin yenilgisinin başlıca sebebi emeklilere verilen sözlerin yerine getirilmemiş olması olabilir mi? 10 bin TL ve altında maaş alan BAĞ-KUR – SGK emeklileri ile Temmuz 2023’te memura verilen 8077 TL seyyanen zammın aynen memur emeklilerine de verileceği resmi ağızlardan açıklanmış ancak verilmemişti. Bugün Ocak zammıyla birlikte 12.060 TL olan seyyanen zam memur emeklileri için önemli bir yer tutuyor. Söz verildiği halde bu sözün yerine getirilmemiş olması ve diğer emeklilerin ekonomik sıkıntıları 16 milyon emekli ve ailesini AKP’ye karşı tavır almaya zorladı. Ayrıca seçim öncesinde bazı AKP’li adayların emekliyi alaya alan ifadeleri de tüm emeklileri incitti.

Fatura Mehmet Şimşek’e mi kesildi?

Gazeteci Deniz Zeyrek NOW   TV’de katıldığı programda önemli kulis bilgilerini açıkladı.

Zeyrek, katıldığı TV Programında, AK Parti’nin seçim sonuçlarının değerlendirildiği bir toplantı yaptığını söyledi.

Deniz Zeyrek, programda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın danışmanlarını topladığı belirtiliyor diyerek şöyle konuştu:

“Galiba herkes oradaymış, bakanlar, bütün ekip… Cumhurbaşkanı uçakta sadece insanları selamlamakla yetinmiş anladığım kadarıyla. Toplantıda bütün şimşekler Mehmet Şimşek’in üzerindeymiş. Emeklilere istenen seyyanen zammı yapsaydık böyle olmazdı demiş herkes. O da kendini savunmuş. ‘Benimle ne ilgisi var, benden önce kötüydü, ben toparlamaya çalıştım’ vs. demiş. Bir bildiği vardır diye Cumhurbaşkanı Mehmet Şimşek’e çok kredi açtı.”

Yazılı ve görsel basında ve sosyal medyada emeklilerin ve sendikaların sürekli olarak emeklilere seyyanen zam yapılmasına dair açıklamalarının ve paylaşımlarının iktidar tarafından dikkate alınmaması illa ki seçim sonuçlarını etkilemiştir ama bu konu iktidar kanadında nasıl değerlendiriliyor, bu da ayrı bir merak konusu!

Seyyanen zam süreciyle ilgili de bilgi veren Deniz Zeyrek açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

Emekliye seyyanen zamma Mehmet Şimşek karşı çıkmış!

“Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz ile Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’e, ‘Siz isterseniz Cumhurbaşkanımız da onaylar, yapın bunu’ demişler. Onlar da ‘Yaparsak altında kalırız’ diye reddetmişler. Bunu hepsi de bildiği için onun için Mehmet Şimşek’i suçluyorlar. “Mehmet Şimşek’e bu işin sorumlusu sensin, senin uyguladığın politikalar yüzünden” bu hale geldik diyorlar. Cumhurbaşkanı son konuşmalarından birinde emekliye zam vermeme gerekçesini açıklarken, “Dipsiz kuyu, bu enflasyon ortamında ne versek eriyip gidiyor” demişti. Emekliler, emekçiler iktidarı azıcık dipsiz kuyuya itekledi. EYT’yi çıkardınız ama bir gün farkla 17 yıl sonra emekli olanlar var. Mağduriyet var.”

 

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

Bunlarda İlginizi Çekebilir