////

“6 ŞUBAT’TAN GÜNÜMÜZE MEKTUPLAR” KIZILAY METRO SANAT GALERİSİ’NDE

“6 ŞUBAT’TAN GÜNÜMÜZE MEKTUPLAR” KIZILAY METRO SANAT GALERİSİ’NDE

 

Yayın: 17 Nisan 2024- 17.35/Güncelleme: 17 Nisan 2024- 17.35

yenidunyagazetesi.com
Haber Merkezi/Ankara-

Ankara Büyükşehir Belediyesi ve Mektup Arkadaşlarım Derneği’nin iş birliğiyle “6 Şubat’tan Günümüze Mektuplar” sergisi Kızılay Metro Sanat Galerisi’nde Başkentlilerle buluştu.

Yurt içi ve yurt dışından, depremzede vatandaşlara yazılan mektuplar 20 Nisan Cumartesi gününe kadar sergilenecek.

Büyük depremin hafızalardan silinmemesi ve toplumda farkındalık sağlamak amacıyla Kızılay Metro Sanat Galerisi’nde açılan sergide; yurt içi ve yurt dışından, depremzede vatandaşlara yazılan birbirinden dokunaklı mektuplar yer alıyor.

İLK KEZ ANKARA’DA SERGİLENİYOR

Yaklaşık 50 mektubun ilk kez Başkent Ankara’da sergilendiğini belirten Mektup Arkadaşlarım Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Gürçin Gökçebağ, “Depremden etkilenen minik Alperen’in bizlere ‘Ben enkazda kitaplarımı kaybettim ama okumayı çok seviyorum. Bana mektup yazar mısınız?’ çağrısıyla yazılan mektuplar birer yağmur damlası oldu. Sonra diğer çocuklara, annelerimize, babalarımıza, öğretmenlere yani deprem bölgesindeki yediden yetmişe herkese mektuplar yazılmaya başlandı ve hâlâ da yazılıyor. Bu mektuplarla birlikte bizim mottomuz şu oldu; ‘Yazmak sağaltır, ilişki iyileştirir’, çünkü bu mektuplarla iyileşmenin gücünü biz birlikte gördük. Şimdi de bu mektupları sergilemeye başladık” dedi.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Deprem ve Koordinasyon Merkezi sorumlusu Halil Kasap ise büyük depremler meydana geldiğinde Hatay ve Kahramanmaraş’ta kurulan deprem merkezlerinde başta depremzede çocuklar ile vatandaşlara sosyal ve psikolojik yönden destekte bulmak amacıyla çalışmalarda bulunduklarını belirterek şunları söyledi:

“Mektup Arkadaşlarım Derneği iş birliğiyle depremden etkilenen vatandaşlara yazılan mektupları sergileyerek depremzede vatandaşlarımızın duygularını paylaşmak ve onların duygularına tercüman olmak istedik.”

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

Bunlarda İlginizi Çekebilir