///

ATO Başkanı Baran, ticari kredi kartlarına taksit sayısının artırılmasını istedi

ATO Başkanı Baran, ticari kredi kartlarına taksit sayısının artırılmasını istedi

 

Yayın: 23.02.20200.21/Güncelleme: 23.02.2024-00.21

yenidunyagazetesi.com
Ankara/Mehmet KARAKOYUNLU- 

ATO Başkanı Gürsel Baran, ticari kredi kartlarının şirketlere sürdürülebilir ve vadeli finansman sağlayarak ödeme zincirlerinde ve ticari hayatın devamında kritik önem taşıdığını belirterek taksit sayısının artırılmasını istedi.

“İnşaat malzemeleri sektöründe ticari karta taksit uygulamasının devamı elzem.”

Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran yazılı açıklamasında, depremzede vatandaşlara konut üretiminin ve kentsel dönüşümün sekteye uğramaması için inşaat malzemeleri sektöründe ticari karta taksit uygulamasının devamı elzem, dedi.

“Ticari kredi kartlarında taksit sayısının artırılması, üretime ve ticarete olumlu yansıyacaktır”

Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran, ticari kredi kartlarının şirketlere sürdürülebilir ve vadeli finansman sağlayarak, ödeme zincirinde ve ticari hayatın devamında kritik önem taşıdığını belirterek, ticari kartlardaki taksit sayısının artırılmasını istedi. Piyasada çekin yerini ticari kredi kartlarının aldığını ifade eden Baran, “Ticari kredi kartlarında taksit sayısının artırılması, üretime ve ticarete olumlu yansıyacaktır”dedi.

“Bireysel kredi kartları ile ticari kredi kartlarının ayrı değerlendirilmesi gerekir.”

Gürsel Baran, yazılı bir açıklama yaparak, ticari kredi kartlarındaki taksit sayısının artırılmasını istedi. Enflasyonla mücadele sürecinde parasal sıkılaştırma önlemleri kapsamında kredi kartlarına sınırlandırmanın gündeme geldiğini hatırlatan Baran, bireysel kredi kartları ile ticari kredi kartlarının ayrı değerlendirilmesi gerektiğini kaydetti.

İş dünyasının finansman kaynağı olarak vadeli çeki kullandığını ancak zaman içerisinde yaşanan olumsuzluklar nedeniyle çekin itibarının azaldığını ve kullanımının gerilediğini bildiren Baran, şunları söyledi:

“Piyasalarda çekin yerini ticari kredi kartları aldı.”

“Piyasalarda çekin yerini ticari kredi kartları aldı. Ticari kredi kartları şirketlere sürdürülebilir ve vadeli finansman imkânı sağlarken, ödeme zincirinde ve ticari hayatın sürdürülebilirliğinde kritik önem taşıyor. Güvenilirliği konusunda şüphe oluşturmadığı için de herkes tarafından kabul ediliyor. Ticari kredi kartlarının bireysel kredi kartlarından ayrı değerlendirilmesi gerekiyor.

Baran, inşaat malzemeleri sektöründe artan talep ve kredi kartı harcamalarındaki artışın tüketimden değil, inşaat üretiminden kaynaklandığına dikkat çekerek şunları ifade etti:

“İnşaat malzemelerine talep arttı.”

“Ülkece yaşadığımız büyük felaketin ardından deprem bölgesini yeniden ayağa kaldırmak üzere başlayan inşaat ve kentsel dönüşüm çalışmaları nedeniyle inşaat malzemelerine olan talep arttı. İnşaat malzemelerini temin etmek güçleşti. Bu süreçte nakit kullanmak neredeyse mümkün değil. Geriye tek çare ticari kredi kartı kullanımı kalıyor. Deprem bölgesinde hayatın yeniden normalleşmesi için, depremzede vatandaşlarımıza konut üretiminin ve kentsel dönüşümün sekteye uğramaması için inşaat malzemeleri sektöründe ticari karta taksit uygulamasının devamı elzem.”

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

Bunlarda İlginizi Çekebilir