Bahar Üner ANAHMİAS, yazar Eddi ANTER ile röportaj yaptı.

Bahar Üner Anahmias, kitapları çok satanlar listesinde bulunan yazar Eddi Anter ile mektupedebiyat.com için görüştü.

Röportaj: Bahar Üner ANAHMİAS

 

Bahar Üner Anahmias:  Sevgili Eddi Anter, Öncelikle kolay kolay elimden bırakamadığım, keyifle okuduğum, duygu dolu, derin ve güzel bir kurgu roman olmuş “Sen Varsan Ben Varım”. Yazdığınız için teşekkür ederim.

İkinci teşekkürüm ise bu röportajı benimle yaptığınız için. Bir de sürprizim var. Bazı soruları hazırlarken Generative AI, yani Üretken Yapay Zeka’dan yararlandım. Chat GPT ve Bard kullanarak bazı soruları organize ettim.

Bahar Üner Anahmias: Sevgili Eddi Anter “Sen Varsan Ben Varım” ismiyle tam olarak ne demek istiyorsunuz?

Eddi Anter: “Egoya sahip olan insanoğlu “beni var eden sensin” demekten çekinir. Egosu buna müsaade etmez. Ancak işin gerçeği kendi varlığımıza teyit almak için bir başkasına ihtiyaç duyarız. O yüzden benim var olabilmem için bir sen lazım. Sadece sen varsan ben de var olabilirim. Kitapta bu konuyu irdeliyorum…”

Bahar Üner Anahmias: Kitabınızın önsözünde kendi kişisel gelişiminizden bahsediyorsunuz. Çeşitli evrelerden geçtikten sonra şu anda akışta olduğunuzu söylüyorsunuz. Biraz açıklar mısınız?

Eddi Anter: “Hepimiz her gün yeni şeyler öğrenip gelişiyoruz. Ben de öyle. Eskiden hayatı kontrol edebildiğimi düşünüp olanlar ve olaylara farklı tepki verirdim. Şimdiyse teslimiyet içinde olduğumu gözlemliyorum. Olan olması gerektiği gibi olur. Bunun kabulünü yaşıyorum.”

Bahar Üner Anahmias: “Sen Varsan Ben Varım” kitabınızın okuyuculara iletmek istediği bir mesaj var mı? Biraz açıklar mısınız? Okuyucularınızın kitabınızla ilgili nasıl bir duygu veya deneyim yaşamasını umuyorsunuz?

Eddi Anter: ““Her şerde bir hayır vardır” sözü ile büyüyen biri olarak bugün farklı düşünüyorum. Olanlara baktığımda aslında şer diye bir şeyin olmadığını görüyorum. Sadece olay başıma geldiğinde ben nasıl baş edeceğimi bilemediğimden dolayı olanı kötü diye yorumluyorum. Sonradan geriye baktığımda dersimi alınca neyin ne için olduğunu da anlıyorum. Her an her şey olabilir düşüncesini olumlu olarak dikkate aldığımda hayatın da ne kadar güzel ve keyifli olduğunu fark ediyorum. Ümitle her şey mümkün oluyor.”

Bahar Üner Anahmias: Bildiğim kadarıyla “Sen Varsan Ben Varım” kitabı pek çok yerde yok satıyor. Kitabınızdaki olayları gerçek hayattan ilham alarak mı oluşturdunuz yoksa tamamen hayal ürünü müdür?

Eddi Anter: “Kitabı okuyan kişi hayalle gerçek farkını mutlaka bulacaktır. Omlet yemek için yumurtlamaya gerek yoktur ancak yumurta bulmak yeterlidir. Amaç, bilgi ve şahsi deneyimleri harmanlayarak bir kurgu oluşturmak ve akıcı bir şekilde okuyucuya sunmaktır.”

Bahar Üner Anahmias: Kitabınızdaki olay örgüsünü oluştururken hangi yöntemleri kullandınız? Önce plan mı yaptınız yoksa yazarken mi olaylar gelişti?

Eddi Anter: “Sürekli kayıt tutan biriyim. Günlük yaşamın içinde gözlemlediğim insanları, konuşmaları ve hissettiklerimi kısa notlar halinde yazarım. Zamanı gelince yazdıklarımı gözden geçiririm. Kısa satırlar paragraflara, paragraflar da diyaloglara dönüşür. Konu ve kurgu kısmı en sonunda ortaya çıkar nedense…”

Bahar Üner Anahmias: “Sen Varsan Ben Varım” kitabının ana karakteriyle kendiniz arasında bir bağlantı var mı?

Eddi Anter: “Bazı romanlarımı “ben” diliyle yazıyorum. Sen Varsan Ben Varım da bu şekilde ortaya çıktı. Derin bir araştırma ve muhtelif sorgulamalar sonucunda ana karakterin yaşadıklarını kendime yaşattım diyebilirim. Her karakterde biraz ben var ondan eminim…”

Bahar Üner Anahmias: Kitapla ilgili en ilginç araştırma veya bilgiyi paylaşabilir misiniz? Bu bilgi size yazma sürecinde nasıl yardımcı oldu?

Eddi Anter: “Hastane ziyaretlerinde, doktorlar ve hemşirelerle sohbetler dışında hastalıktan mustarip kişilerle de görüşme fırsatım oldu. Herkesin acısını hissettim. Satırlarda bunu yansıtmaya çalıştım. Umudun önemini, geleceğe bakarken düşüncelerin gücünü de fark ettim. Kitapta okuyucuya bunu vermeye çalıştım.”

Bahar Üner Anahmias: Kitabınızda hem önsöz hem de son sözünüz var. Önsöz görmeye alışığız ancak son söz pek alışıldık değil. Neden Son söz?

Eddi Anter: “Önsöz ve son söz benim okuyucu ile bağlantımın olduğu yerdir. Kendimi tanıtmak ve yazarken nerede olduğumu anlatmak için güzel bir fırsat. Okuyucu, yazarın hayatını ve kitap sürecinde neler yaşadığını merak ediyor. Bunlara cevap verebilmek için yazıyorum.”

Bahar Üner Anahmias: Romanınızdaki sizi en çok rahatsız eden veya zorlayan kısım veya bölüm hangisi oldu? Bu konuyla nasıl başa çıktınız?

Eddi Anter: “Zorlayıcı olaylar başımıza geldiğinde herkesin tepkisi farklı oluyor. Herkes kendi bilgi ve bilinç seviyesi doğrultusunda kararlar verip baş etmeye çalışıyor. Ana kahramanın yaşadıkları sonrasında kitabı nasıl bitirmem gerektiği kısmı beni çok düşündürdü… Umutsuz yaşanmıyor; onu en iyi bilenlerden biri olarak bunu ifade etmeye çalıştım. İnançla da her şeyin gerçek olabileceğini yazdım.”

Bahar Üner Anahmias: Romanınızda okuyucuları şaşırtacak bir twist veya beklenmedik bir dönüm noktası var mı?

Eddi Anter: “Romanlarımda genelde farklı bir son yazmayı seçiyorum. Okuyucuyu şaşırtmak hoşuma gidiyor. Romanı okurken tahmin ettikleri doğrultuda gitmek belli bir süre ilginç olabiliyor fakat sonrasında sıkıcı gelebiliyor. O yüzden hep bir beklenmedik son yazmak için çabalıyorum.”

Bahar Üner Anahmias: “Sen Varsan Ben Varım” kitabıyla ilgili en çarpıcı veya unutulmaz anınızı bizimle paylaşabilir misiniz?

Eddi Anter: “Bu romanı yazarken bahsi geçen hastalıktan mustarip pek çok kişiyle karşılaştım ve sohbet etmek fırsatını buldum. Umudun ne kadar önemli olduğunu düşünceleri kontrol etmenin de ne kadar faydalı geldiğini gördüm. Adı geçen doktorlar Esat Namal ve Joseph Rodrig bana inanılmaz vakit ayırarak pek çok soruma cevap vermiş ve epeyce emekleri geçmiştir. Onların yardımını unutmam mümkün değil.”

Bahar Üner Anahmias: Tüm kitaplarınızı Longseller olarak nitelendiriyorsunuz. Bu kitabınızı aynı zamanda Bestseller olmaya da aday. Başka kültürlere de ulaşmak için “Sen varsan ben varım” romanınızı başka bir dile çevirme planınız var mı?

Eddi Anter: “Şu ana kadar 11 tane romanım var. Hepsi İngilizce ’ye çevrildi. Fakat halen yurt dışında bir ajans arayışı içindeyim.”

Bahar Üner Anahmias: Romanınızın içinde çeşitli hikâyeler var. Bu hikâyelerde farklı bir dil var gibi, bunu nasıl becerdiniz?

Eddi Anter: “Yazı yazmaya başlayalı neredeyse 20 sene oldu. Eski defterleri karıştırırken ilk başta yazdığım deneme yazıları ve hikâyelere denk geldim. Bunları nasıl nerede kullanabilirim derken romanı yazarken gidişat beni bu yöne doğru çekti. Amatör bir yazarın ilk yazı yazma çabalarını gösteren hikayeleri roman içinde kullandım.”

Bahar Üner Anahmias: Kitabınızı tamamladıktan sonra, karakterlerinizle veya hikayenizle ilgili kendi hayal dünyanızda devam eden bir senaryo veya öykü oluşturdunuz mu?

Eddi Anter: “Her zaman merak uyandıran konu yazarın ana karakterle ne kadar ilgisi olduğudur. Acaba yazar bunları gerçekten yaşadı mı? Bu soruya cevap eminim her romanda farklıdır. Yazan kişi kimi zaman ana karakter kimi zaman yan karakter de olabiliyor. Etrafı gözlemleyerek pek çok karaktere ulaşmak ve bu özellikleri manipüle etmek kolay.”

Bahar Üner Anahmias: Biraz da hayat yolculuğunuzdan bahsetmek isterim. Sizin ilham veren ve dönüştürücü etkisi olan bir hikayeniz var. İş adamı, psikolog, yazar ve danışman. Bize biraz kendi hikayenizden ve bu hayata sığdırdığınız rollerinizden bahseder misiniz? Bu rollerden en çok hangisini seviyorsunuz?

Eddi Anter: “Karakter kelimesinin “persona” yani Latince maske olduğunu öğrendiğimden beri farklı kişiliklere sahibim gibi davrandığımı gözlemledim. Burada söz konusu bir şizofren olmaktan öte aynı anda farklı pek çok kimliği barındırmak. Ben bir babayım, abiyim, kardeşim, oğulum, eşim ve her biri beni farklı davranmaya zorlayan karakterler. Amaç tek bir karakter tek bir kişi olup herkese yanı hali yansıtmak. İşte o zaman insan şeffaf olabiliyor.”

Bahar Üner Anahmias: Yazarlık yolculuğunuz nasıl başladı? Neden yazmaya başladınız? Lilly ile başlayan yazarlık yolculuğunuzda bugüne kadar en sevdiğiniz kitabınız hangisiydi?

Eddi Anter: “Tekstil ihracat işiyle uğraşırken birden yaptığım işi seviyorum fakat sevdiğim işi yapmıyorum diyerek bir uyanış yaşadım. İlk katıldığım yazı yazma atölyesinden sonra kısa hikayeler ortaya çıkmaya başladı ve 2006 yılında ilk romanım Lilly- Ben Bir Arap Yahudi’siyim çıktı sonra devamı geldi.  Değişik tarzda farklı konularda yazdığım için kitaplarım arasında bir ayırım yapmıyorum.”

Bahar Üner Anahmias: Psikologluğunuz ve yazarlığınız birbirine destek mi oluyor, köstek mi? Biraz açıklar mısınız?

Eddi Anter: “İnsanı analiz etmek, düşünce ve duygularını bilerek yazmak elbette işimi kolaylaştırıyor. Psikolog olmanın faydası sürekli farklı kişilerle ve sorunlarla karşılaşıyor olmak. Bu konuda yaratıcı olmama lüzum kalmıyor; elimde fazlasıyla veri bulunuyor.”

Bahar Üner Anahmias: Toplamda 11 tane roman yazdınız. Yazı yazmak için belirli bir rutin veya yöntem izliyor musunuz? Yazma disiplininizi nasıl koruyorsunuz?

Eddi Anter: “Kendime has bir yöntemim var. Kısa notlar tutuyorum. Başucumda duran, cebimde her zaman taşıdığım defterler var. Aklıma gelen düşünceleri kopuk dahi olsa yazıyorum. Sonradan bunları birleştirip paragraf haline veya diyaloglara dönüştürüyorum.  İlk romanım 2006 yılında çıktı yani ondan sonra 17 sene içinde kalan 10 romanı yazdım. Ortalama her 2 senede bir kitap yazıyorum. Bu konuda üretken olduğum doğrudur.”

Bahar Üner Anahmias: Yazma sürecinizde size en çok ilham veren veya etkileyen yazarlar kimlerdir? Onların eserlerinden nasıl etkileniyorsunuz?

Eddi Anter: “Klasiklerden söz edecek olursam Hemingway’in basit dili ve Dostoyevski’nin derin karakter analizleri beni hep büyülemiştir. Pessoa ve Coelho’ya karşı özel bir sempatim var. Yazma tarzları seçtikleri konular beni çok etkilemiştir.”

Bahar Üner Anahmias: Sosyal medyada aktif olduğunuzu görüyoruz. Özellikle kelimelerle aranız çok iyi. Aforizma sözleriniz tüm internette dolaşıyor. Okuyucularınız sizi fanatik bir şekilde takip ediyor. Peki olumlu ya da olumsuz eleştirileri bir sonraki eserinizde daha iyiye gitmek için kullanıyor musunuz?

Eddi Anter: “Okuyucu ile iç içeyim. Bana direk yazılan mesajların hepsine yanıt vermeye çalışıyorum. Onlardan gelen eleştirileri elbette dikkate alıyorum ve yazarken onları aklımda tutuyorum.”

Bahar Üner Anahmias: Eserlerinizde Yahudilik, Kuantum, Felsefe, Kişisel Gelişim, İnanç konularını işleyen kurgular oluşturuyorsunuz. Çok ince bir zeka ile ilmek ilmek örüyorsunuz. Kelimelerle oynuyorsunuz. Yazarlık yolculuğunuzda sizin için en önemli olan değer nedir?Yazdıklarınızda ne tür mesajlar veya duygular iletmek istiyorsunuz?

Eddi Anter: “Yaklaşık 20 yıldır Tevrat ve Kabala eğitimi alıyorum. Buradan edindiğim bilgileri de kitaplarımda paylaşıyorum. Felsefeye merakım var ve düşünce üretmeyi seviyorum. Haliyle psikolog olunca da kişisel gelişim doğal olarak satırlarda ortaya çıkıyor.”

Bahar Üner Anahmias Sizin bizimle paylaşmak istediğiniz bir konu var mı? Okuyucularınıza ne demek istersiniz?

Eddi Anter: “Bir yazarı iyi yapan onun okuyucusudur. Kitap iyiyse konu cazipse bu onu ölümsüz kılar. Her birine beni var ettikleri için teşekkür ediyorum. Allah onlardan razı olsun.”

EDDİ ANTER’E ULAŞMAK İÇİN

Linkedin profili: https://www.linkedin.com/in/eddi-anter-mba-ms-b3736512/

Websitesi: https://eddianter.com/

Facebook : https://www.facebook.com/EddiAnter

Instagram: https://www.instagram.com/eddianterofficial/

Email: eddi@vesteks.com

YÖNETİCİ DANIŞMANI, YAZAR, PSİKOLOG EDDİ ANTER KİMDİR?

1961 yılında İstanbul’da doğan Eddi Anter ilk, orta ve lise eğitimini Nişantaşı Işık Lisesinde aldıktan sonra yükseköğrenimine yurt dışında devam etti. İngiltere’de Brighton Polytechnic’te İşletme bölümünü bitirdi. Amerika’da University of Miami’de Uluslararası Pazarlama yüksek lisansını tamamladıktan sonra Nova Southeastern University’de Klinik Psikoloji dalında yüksek lisansını aldı.

Farkındalık Hapı ve İş’te Farkındalık adları altında Kişisel Dönüşüm ve Kurumsal Eğitimler veren Eddi Anter bireysel danışmanlık hizmeti de sunmaktadır.

Çalıştığı firmalarda üst düzey yöneticilerle birebir çalışmalar yapmaktadır. Kişisel Yönetici Danışmanlığı, standart hazırlanmış, kalabalık guruplar için sunulan etkisi kısa süren kişisel eğitimlerinden öte kişiye özel bir değişim ve dönüşüm hizmetidir. “Vaktim yok, sabrım yok, ihtiyacım yok” zihniyetindeki yöneticiler için ideal bir programdır. Şahsi ihtiyaçları tespit ederek çözüm üretmek, sonuç odaklı kalıcı çareler bulmak bu danışmanlık hizmetinin başarı sırrıdır.

Klinik Psikoloji yüksek lisansı olan, bireysel seanslar yanında kurumsal eğitimler veren, yönetici danışmanlık hizmetleri sunan, yirmi yıllık yazardır.

Kişisel gelişim temalı, felsefe, psikoloji ve tasavvuf içerikli 11 tane romanı bulunmaktadır.

2006 yılında yayımlanan “Lilly – Ben Bir Arap Yahudisi’yim” adlı ilk romanı aylarca En Çok Satanlar Listesinde yer aldı. 2007 yılında çıkan “Kumbara” adlı ikinci ve 2009 yılında çıkan “İkilem” adlı romanları da uzun bir süre En Çok Satanlar Listesinde kaldı.“İnkâr” isimli eser 2011 senesinde, “Kabile” adlı romanı 2014 yılında ve “Ben Benim” adlı kitabıysa 2015’te okuyuculara sunuldu. 2016 yılında yayımlanan “Kesmeşeker” romanını 2017 yılında çıkan “Vakitsiz Kaybedenler” izledi. “Karanlıkta Yürüyen Yabancı” romanı 2019 yılında okuyucuyla buluştu. 2021 yılında El Ele adlı romanı okuyuculara sunuldu. 2023 yılında yeni kitabı “Sen Varsan Ben Varım” okuyucuları ile bulştu.

Tüm kitaplar halen Longseller* olarak raflarda yerini korumaktadır.

www.eddianter.com

eddi@vesteks.com

*Longseller: Sürekli satan eserler.

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

Bunlarda İlginizi Çekebilir