//

Bakan Işıkhan, gençlere yönelik teşvikler ve İŞKUR’un genç istihdamı arttırmak için yaptığı çalışmalar hakkında açıklama yaptı.

Bakan Işıkhan, gençlere yönelik teşvikler ve İŞKUR’un genç istihdamı arttırmak için yaptığı çalışmalar hakkında açıklama yaptı.

Yayın: 10 Temmuz 2024- 15.53/Güncelleme: 10 Temmuz 2024- 15.53

yenidunyagazetesi.com
Haber Merkezi/Ankara-

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, gençlere yönelik teşvikler ve İŞKUR’un genç istihdamı arttırmak için yaptığı çalışmalar hakkında yaptığı videolu açıklamada, gençleri hem ülkenin kalkınmasına katkıda bulunabilmeleri hem de kendi geleceklerini inşa edebilmeleri için proje ve uygulamalarla desteklediklerini söyledi.

Işıkhan, 2018’den bu yana uygulanan Genç Girişimci Teşviki Uygulaması’nın bunlardan biri olduğunu söyledi. “Bu uygulamayla kendi işinin sahibi olmak isteyen genç girişimcilerimize sigorta prim teşviki sağlıyoruz” diyen Bakan Işıkhan, sözlerine şöyle devam etti: “Bu uygulama 18-29 yaş arası genç girişimcilerimize yönelik. Yararlanacak genç girişimcilerimizin kazanç istisnasından faydalanması için kendi işinde fiilen çalışıyor veya işi sevk ve idare ediyor olması gerekiyor. 2024 yılı mayıs itibarıyla 105 bin 724 genç Genç Girişimci Teşviki Uygulaması’ndan yararlandı. Biz bu rakamların daha da artmasını umuyoruz.”

5 MİLYON 416 BİN 290 GENÇ KARİYER PLANLAMASI YAPTI

Bakan Işıkhan, Türkiye’de genç işsizliğinin önlenmesi ve genç istihdamının artırılması için İŞKUR’un aktif işgücü hizmetleriyle iş ve meslek danışmanlığı sistemini etkin şekilde kullandıklarını anlattı.

Genç istihdamında önemli ilerlemeler olduğunun altını çizen Işıkhan, “15-24 yaş aralığındaki 4 milyon 719 bin 597 genç, İŞKUR aracılığıyla işe yerleşirken, 1 milyon 843 bin 710 genç mesleki eğitim kursları ve işbaşı eğitim programları gibi aktif iş gücü hizmetlerinden yararlandırılarak mesleki beceri ve nitelik kazandı. 5 milyon 416 bin 290 gencimiz ise bireysel danışmanlık hizmeti alarak kariyer planlamalarını yaptı” ifadelerini kullandı.

Gençlere verilen etkili danışmanlık hizmeti ve İŞKUR faaliyetlerinden yararlanmaları konusunda da bilgi veren Işıkhan, şöyle konuştu:

“İş ve meslek danışmanlarımız, potansiyel NEET bireyler için en uygun kurum hizmetlerini belirliyor ve gençleri bu hizmetlerden haberdar ederek, faydalanmalarını sağlıyor. Bu kapsamda, 2019’dan 2024 Haziran dönemine kadar, İş Avcılığı Modeli ile yaklaşık 702 bin gence danışmanlık hizmeti verildi ve bu gençlerin 96 bin 551’i İŞKUR tarafından işe yerleştirildi. 38 bin 835 genç ise aktif iş gücü programlarından yararlandırılarak hem meslek öğrendi hem de mesleki tecrübe kazandı.”

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

Bunlarda İlginizi Çekebilir