///

Burhanettin Bulut: “TRT hem kamuyu zarara uğratıyor hem de görev suçu işliyor”

Bulut: “TRT hem kamuyu zarara uğratıyor hem de görev suçu işliyor”

 

Yayın: 6 Mart 2024-11.08/Güncelleme: 6 Mart 2024-11.08

yenidunyagazetesi.com
Haber Merkezi-Ankara-

CHP Genel Başkan Yardımcısı Burhanettin Bulut, yaptığı yazılı açıklamada, TRT’nin Cumhuriyet Halk Partisi’nin yerel seçim reklamlarını yayınlamamasına sert tepki gösterdi.

Bulut, CHP Genel Başkanına ve Başkan adaylarına TRT’nin karartma uyguladığını belirterek, TRT’de CHP’nin reklamının bile gösterilmesinin yasak olduğunu belirterek,

“TRT hem kamuyu zarara uğratıyor hem de görev suçu işliyor” dedi.

15 ŞUBAT’TAN BU YANA REKLAM FİLMLERİNİN GÖSTERİLMESİ İÇİN BAŞVURULUYOR

CHP’nin Medya ve Halkla İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Burhanettin Bulut, TRT’nin muhalefet partilerine ekranlarını kapatmasına tepki göstererek, “CHP’nin seçim kampanyası başlama tarihi olan 15 Şubat’tan bu yana TRT’ye reklam filmlerinin yayınlanması için her gün başvurduklarını, her defasında hukuk bölümü tarafından onay bekleniyor “yanıtını aldıklarını söyledi..

CHP’nin Medya ve Halkla İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Burhanettin Bulut, konuyla ilgili şunları ifade etti:

“Bizim reklam filmimiz için 20 gün hukuk bölümünün onayını bekleye TRT, AKP’nin reklam filmini hemen yayınladı. Genel Başkanımız Sayın Özgür Özel’e, belediye başkan adaylarımıza karartma uygulayan TRT’de, CHP’nin reklamının gösterilmesi bile yasak. Reklam filmimizin yayınlanması için tekrar başvurduk. Ancak mart ayında reklam filmlerimizi yayınlayacak müsait günleri yokmuş. Kuyruklu yalan! TRT, reklam filmimizi hayrına yayınlamayacak, para karşılığı yayınlayacak. TRT hem kamuyu zarara uğratıyor hem de görev suçu işliyor.”

“AKP’NİN ADAYLARI HEMEN HER GÜN TRT’DE”

AKP’nin belediye başkan adaylarının hemen her gün TRT Haber ekranlarında olduğunu belirten Bulut, şöyle devam etti:

“TRT’nin fişini saraya bağlayıp, Parti Radyo Televizyonu (PRT) yaptılar. CHP’nin ya da diğer muhalefet partilerinin belediye başkan adaylarını 1 dakika canlı yayınlamadılar. TRT Anayasal bir kurum. TRT Kanunu, Anayasa’ya dayanılarak çıkarıldı. Anayasa’ya göre de TRT özerk ve tarafsız olmalıdır. Ancak bu kâğıt üzerinde kaldı. 85 milyonun vergileriyle fonlanan TRT hem kanunlar çiğniyor, hem de YSK’nın kararlarını hiçe sayıyor. Hukuk devleti ilkesini, seçim adaletini ve demokrasiyi baltalıyor.”

“ASIL GÖREVİNİZ OLAN KAMU YAYINCILIĞINA DÖNÜN”

RTÜK’e, kurumsal olarak şikâyet dilekçesi verdiklerini kaydeden Bulut, her hafta muhalif kanallara ceza yağdıran RTÜK’ün, şikâyet dilekçelerini aylardır işleme almadığını bildirdi. TRT Yönetiminin göz göre göre suç işlediğini, denetim görevi olan RTÜK’ün de şikâyetleri görmezden gelerek bu suça ortak olduğunu belirten Bulut, “TRT yönetimini bir kez daha uyarıyoruz, iktidarın borazanlığını bırakın asıl göreviniz olan kamu yayıncılığına dönün” dedi.

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

Bunlarda İlginizi Çekebilir