////

ÇALIŞKAN, “TÜİK TÜFE’Sİ İLE EMEKLİNİN TÜFE’Sİ BİRBİRİNİ TUTMUYOR”

ÇALIŞKAN, “TUİK TÜFE’Sİ İLE EMEKLİNİN TÜFE’Sİ BİRBİRİNİ TUTMUYOR”

 

Yayın: 3 Temmuz 2024- 15.08/Güncelleme: 3 Temmuz 2024- 15.09

yenidunyagazetesi.com
Haber Merkezi/Ankara-

Tüm Emekliler Derneği (Tüm Emek Der) Genel Başkanı Satılmış ÇALIŞKAN, Türkiye İstatistik Kurumu (TUİK) açıkladığı 2024 haziran TÜFE’ sinin %1,64 altı aylık TÜFE’ nin ise %24,73 açıklanmasından sonra açıklanan enflasyonu değerlendirdi.

Tüm Emek Der Genel Başkanı Satılmış ÇALIŞKAN, ” Bu açıklanan Tüfe Bizim emeklinin TÜFE’ si ile birbirini tutmuyor. Bugün mevsim meyvelerinin kilosu 70-80 TL olmuşken haziran TÜFE’ si nasıl 1,64 çıkıyor. Emekli pazara gidemiyor. SSK ve Bağ- kur Emeklisi bu altı aylık zamanda maaşı %24,73 TUİK ‘na göre emekli hesabına göre de % 60 eridi. 1 Temmuz itibarı ile elektriğe %38 zam geldi. Bu emekli 2025 yılını bu maaş ile nasıl görsün. Bugün asgari ücretin ve açlık sınırının altında maaş alan emekliler nasıl geçinecek “ ifadelerini kullandı.

“EMEKLİYE SEYYANEN ZAM VERİLMESİ GEREKMEKTEDİR”

Çalışkan, ” Emeklilere acilen seyyanen bir zam verilmesi gerekmektedir. Daha önce çalışana uygulanan 8077,00 TL ‘nin tüm emekliye uygulanması şarttır. Emeklilerin bekleyecek gücü kalmamıştır. Seyyanen bir zam uygulanmadığı müddetçe bu açıklanan TÜFE’ ler ile emekli açlığa mahkûm kalacaktır” dedi.

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

Bunlarda İlginizi Çekebilir