////

Cevdet Yılmaz: “Enflasyonda düşüş dönemi başladı.”

Cevdet Yılmaz: “Enflasyonda düşüş dönemi başladı.”

 

Yayın 3 Temmuz 2024- 12.35/Güncelleme: 3 Temmuz 2024- 12.36

Yenidunyagazetesi.com
Haber Merkezi/Ankara-

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, enflasyonda düşüş döneminin başladığını söyledi.

TÜFE’nin Haziran ayında piyasa beklentilerinin altında yüzde 1.64 oranında arttığına dikkat çeken Yılmaz, aylık enflasyonun artış hızının yavaşlamasıyla birlikte yıllık enflasyonun bir önceki aya kıyasla 3.8 puan azalarak yüzde 71.60 düzeyine gerilediğini ifade etti.

Cumhurbaşkanı Cevdet Yılmaz’ın sosyal medyadan yaptığı paylaşımı şöyle:

“TÜFE, Haziran ayında piyasa beklentilerinin altında yüzde 1.64 oranında artmıştır.

Aylık enflasyonun artış hızının yavaşlamasıyla birlikte yıllık enflasyon bir önceki aya kıyasla 3.8 puan azalarak yüzde 71.60 düzeyine gerilemiştir.

Enflasyonun ana eğilimini yansıtan çekirdek enflasyon göstergelerindeki gerileme de fiyatlardaki artış eğiliminin zayıfladığını göstermektedir.

Çalışanından emeklisine, sanayicisinden çiftçisine toplumun her kesiminden vatandaşımızın ortak arzusu enflasyon probleminin çözülmesidir.

Temel hedefimiz vatandaşımızın öncelikli meselesi olan enflasyonu asgari seviyeye düşürmektir. Enflasyonda düşüşle ekonomide öngörülebilirlik sağlanacağı gibi gelir dağılımı da olumlu yönde gelişecektir.

Bu hedef doğrultusunda enflasyonla mücadele de uyguladığımız para ve maliye politikaları sayesinde dezenflasyon sürecine girmiş bulunuyoruz.

Yapısal reformlarla desteklediğimiz enflasyonla mücadele sürecinde büyük, istihdam ve ihracat hedeflerimizi de gözetmeye devam edeceğiz.

Kararlılıkla uyguladığımız ekonomik program ve ortaya koyduğumuz güçlü siyasi iradeyle yılın ikinci yarısında enflasyondaki azalmanın hızlanarak sürmesini bekliyoruz. 2026 yılında ise enflasyon oranını tekrar tek haneli seviyelere düşürmeyi hedefliyoruz.”

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

Bunlarda İlginizi Çekebilir