////

CHP’nin “Büyük Emekli Mitingi” ne emeklilerden yoğun ilgi

CHP’nin “Büyük Emekli Mitingi” ne emeklilerden yoğun ilgi

Yayın: 26 Mayıs 2024- 16.32/Güncelleme: 26 Mayıs 2024- 16.32

yenidunyagazetesi.com
Haber Merkezi/Ankara-

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP)’nin “Büyük Emekli Mitingi”, Türkiye’nin her bölgesinden gelen emeklilerin yoğun ilgisine sahne oldu.

Mitinge; DİSK Emekli-Sen, Tüm Emekliler Sendikası, Bağımsız Emekliler Sendikası, Türkiye Emekli Astsubaylar Derneği ve birçok sivil toplum kuruluşunun üyelerinin katılımıyla gerçekleştirilen Ankara Tandoğan Meydanı’ndaki  miting öncesinde bazı yollar kapatıldı.

Saat 14.00’de başlayacağı duyurulan mitingde emeklilerin taşıdığı; “Mutfakta yangın var, bıçak kemiğe dayandı”, Krizin bedelini biz ödemeyeceğiz”, “Emekliler için zordur geçim, Özgür Özel acele seçim”, “Onurlu yaşam hakça paylaşım”, “insanca hakça bir yaşam için”, “Biz torunlarımıza onurlu bir gelecek bırakacağız ya siz”  yazılı pankart ve dövizler dikkat çekerken, Türkiye Emekliler ve EYT’liler Birliği adına  2021 Tüm Emekliler Sendikası Genel Başkanı Salman Hürkardeş bir konuşma yaparak,  “16,5 milyon emeklinin örgütlenmesi halinde 33 milyon seçmen olarak iktidarı demokratik yollarla indiririz, yeniden bir iktidar kurarız” ifadelerini kullandı.

Hürkardeş açıklamasının devamında şunları söyledi:

“Yolsuzluk ve talanı meşrulaştıran bu iktidar derinleşen krizin mali yükünü ücretlerinden başka kaybedecek hiçbir şeyi olmayan çalışanlara ve emeklilere yıkıyor. Biz emeklileri açlık ve yoksulluğa mahkûm eden bu iktidara 31 Mart yerel seçimlerinde sarı kart gösterdik.

İleriki yıllarda kırmızı kartımızı göstereceğiz alaşağı edeceğiz. İlerleyen yaşımıza ve sağlık sorunlarımıza rağmen aylarca meydanları mesken tutarak gasp edilen haklarımızı alabilmek için direndik, direnmeye devam ediyoruz.

Emeklilerin örgütlenmesini istemiyorlar. 16,5 milyon emeklinin örgütlenmesi halinde 33 milyon seçmen olarak iktidarı demokratik yollarla indiririz, yeniden bir iktidar kurarız.

Çarşı pazar yangın yeri enflasyona rağmen 10 bin lirayla geçim olur mu? Açlık sınırı 20 bin liraya, yoksulluk sınırı 60 bin liraya dayandı. Buradan saraydakilere sesleniyorum yaşayabilir misiniz? Bugün bu ülkede 60 milyon insan açlık ve yoksulluk sınırının altına yaşıyor.”

CHP Genel Başkanı Özgür Özel’de yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“Bu iktidar 2024 yılını emekli yılı ilan etmişti. 2024 yılında 1 Ocak’ta verilecek en düşük emekli maaşını 10 bin lira diye belirlediler. İngilizceye, Almancaya tercümesi olmayan bir emekli maaşına sizleri mahkûm edenlere yazıklar olsun.

Almanya’dan emekli Hans Manavgat’a tatil yapmaya geliyor ama emekli Hasan amca Manavgat’ta markete bakkala girmeye korkuyor. Hans’ın yaşadığı hayatı Hasan’dan esirgeyenlere yazıklar olsun. Şimdi diyorlar ki yaz aylarında toplam kapasitesi 65 bin KYK yurdunu emekli misafirhanesi yapacaklarmış. Emekli ‘Açım’ diyor bu ‘Git tatil yap’ diyor. Hiçbiri gidemez çünkü emekliler yurtta kalma derdinde değil kirasını ödeme, karnını doyurma derdinde. Verdiğiniz maaşla kira versen aç kalırsın, karnını doyursan sokakta kalırsın.

“26 BİN LİRADAN 10 BİN LİRAYA DÜŞÜRENLERDEN HESAP SORACAĞIM.”

Türkiye’nin dört bir yanına geldim. Size iki şeyden bahsettim. İlki bu iktidar geldiğinde en düşük emekli maaşı bir buçuk asgari ücretti. Yani sizinle hiç uğraşmasa bugün 26 bin lira emekli maaşınız olacaktı. 26 bin liradan 10 bin liraya düşürenlerden hesap soracağım.

Bu iktidar geldiği gün en düşük emekli maaşı 8 çeyrek altın alıyordu. Şimdi 10 bin lira 2,5 altın almıyor. Yani her birimizin cebinden her ay 5,5 çeyrek altını alıp çalan kaçan bir düzen var.

Burada emeklilerin dışında bir de emekli olamayanlar ve staj ve çıraklık mağdurları var. Emeklilikte kademe bekleyenler var. SSK kökenliler 7 bin 200 günde emekli olurken 9 bin gün istenen Bağ-Kur’lular var.

Aramızda mavi bereleri ile kahramanca hepimiz için canlarını ortaya koyan emekli astsubaylar var. Astsubaylar emekli olamıyor. Çocuk okuyor, ev kira. Emekli olunca maaş yarıya iniyor. Emekli olamıyor. Yaşı dolduğunda da sefalete sürükleniyor.

“MEHMET ŞİMŞEK, BU GULYABANİNİ AL, SARAY’A GÖTÜR.”

Her türlü ekonomik krizde, kemer sıkmada herkesin aklıma emekliler, emekçiler yoksullar geliyor.

Başımızda bir gulyabani var, IMF değil ama IMF’nin hayaleti aramızda dolaşıyor. Mehmet Şimşek, bu gulyabanini al, Saray’a götür. Emeklinin yakasından insin, birazcık da zenginlerden alsın. Türkiye’de 100 lira vergi toplanıyor bunun 64 lirası dolaylı vergiler. İkinci en büyük vergi ücretlilerden alınıyor. Kalan yüzde 10 zenginlerden alınıyor. 100 liranın 90’ını zenginden toplayacaklarına 10’unu topluyorlar. İşte kaynak buradadır.

“BU MEYDANIN YÜZÜNÜ GÜLDÜRECEĞİZ.”

Sayın Erdoğan’a, Sayın Bahçeli’ye bir çağrıda bulunuyorum. 15 madde, 15’ini yapacağız, el birliğiyle yapacağız. Bu meydanın yüzünü güldüreceğiz. Var mısınız?”

* En düşük emekli aylığı hiçbir dönemde asgari ücretten az olamayacağını yasal düzenlemeye bağlayalım.

* Prim güncelleme kat sayısı, aylık bağlama oranı, aylıkların alt sınırını hakkaniyetli ölçüde arttıralım

* İntibak yasası çıkararak ayrımları ortadan kaldıralım

* Emeklilerimize ciddi yük oluşturan ilaç katılım paylarını, fiyat farklarını, muayene ücretlerini kaldıralım

* Emeklilere sendikal örgütlenme hakkı tanınmalı. Emekli sendikalarına yıldırma amaçlı kapatma davaları geri çekilmelidir.

* Emekli bayram ikramiyeleri asgari ücret seviyesine çıkarılmalıdır.

* Emekli kart çıkarılmalı. Elektrik, doğalgaz, su faturalarında yüzde 25 ile 40 arasında indirim yapılmalıdır.

* 65 yaş üstü ulaşım sorunu asla bir daha hiçbir emeklimizi rencide etmeyecek şekilde, şoför esnafını da düşünerek kanun yoluyla Devlet’in cebinden çözülmelidir.

* Çalışmak zorunda kalan emeklilerden SGK destek primi kesilme uygulaması bitirilmeli.

* Emeklilerin kredi ve kredi kartları borçları bütün faizleri silinerek 5 yıla bölünmelidir.

* Vergide adalet sağlanmalı ve herkesten kazancı ölçüsünde vergi alınmalıdır.

ÖZEL, CHP’NİN İLK SEÇİM VAADİNİ AÇIKLADI

Geçen seçimde emeklilerden en çok oy alan oldu. Türkiye’nin birinci partisi olduk. İlk genel seçimde CHP’yi iktidar yapacağız. Biz bu seçimleri kazanacağız.

Buradan ilk seçim vaadimizi açıklıyorum. İlk 100 gün içinde yasal düzenlemeler derhal tamamlanıp emekli maaşı ilk olarak asgari ücret seviyesine sonrasında bir buçuk asgari ücret seviyesine getirilecektir. Emeklinin ekonomisi normalleşmeden Türkiye normalleşemez.”

 

 

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

Bunlarda İlginizi Çekebilir