////

Dünyanın tarihini değiştirecek gizemli geçmiş!

Dünyanın tarihini değiştirecek gizemli geçmiş!

 

Yayın: 23 Mart 2024-13.13/Güncelleme: 23 Mart 2024-13.13

yenidunyagazetesi.com
Ankara/A. Furkan ÖZTÜRK-

Göbeklitepe’den bile eski olabileceği değerlendirilen Karahantepe’nin dünyanın tarihini değiştirebileceği belirtiliyor.

Şanlıurfa’da yer alan Karahantepe, 12 bin yıllık geçmişe sahip. Antik kent Ur Kasdim (Kaldealıların Şehri) olduğuna inanılıyor.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın resmi web sitesinde verilen bilgiye göre  Şanlıurfa, Yahudilerin, Hıristiyanların ve Müslümanların kutsal kabul ettiği bir yer. Eski Ahit’e göre, “üç tek tanrılı dinin babası” olan İbrahim Peygamber, Ur Kaśdim şehrinde doğmuş ve ailesiyle birlikte “Atababalar Evi” Harran’a göç etmiş.

Yapılan son arkeolojik çalışmalara göre Karahantepe’nin Göbeklitepe’den bile daha erken olabileceği değerlendiriliyor.

Karahantepe ile ilgili verilen bilgi şöyle:

“Şanlıurfa toprakları, M.Ö. 2. binyılda Hurri Devlet’nin şehirlerinden birisiydi. Kimileri Hz. İbrahim’in Mevlid-i Halil Camii’nin bulunduğu yerin yakınındaki bir mağarada doğduğuna inanır. Bölge ve mağara bu nedenle kutsal kabul edilir.

Göbeklitepe, Karahantepe, Nevali Çori gibi çok yakın çevrede bu kadar çok Neolitik yerin hemen hemen aynı bölgede yer alması ilginçtir.

Son arkeolojik çalışmalar, Karahantepe’nin Göbeklitepe’den bile daha erken olabileceğini göstermektedir. Bu durum sitenin dünyanın bilinen en eski Neolitik bölgesi olduğunu göstermektedir. Nevali Çori ve Göbeklitepe’de olduğu gibi Karahantepe’de de benzer bir yerleşim planı bulunmaktadır.

Bugüne kadar 250’ye yakın “T” şeklinde dikilitaş gün ışığına çıkarılmıştır.

“Göbeklitepe Kültürü ve Karahantepe Kazıları” projesi kapsamında İstanbul Üniversitesi tarafından bölge halkının “Keçilitepe” olarak bildiği alanda 2 yıl önce yüzey araştırmaları başlatılmıştır. Çalışmalar, Profesör Dr. Necmi Karul tarafından yönetilmektedir.

Karahantepe ve tüm Şanlıurfa bölgesi, dünyanın bilinen tarihini değiştirmeye devam etmektedir.”

Kaynak: Kültür ve Turizm Bakanlığı

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

Bunlarda İlginizi Çekebilir