//

Erzincan’ın İliç ilçesindeki madende toprak kayması oldu: Göçük altında olanlar var

 

Yayın: 13.02.2024-16.55/Güncelleme: 13.02.2024-16.56

yenidunyagazetesi.com
Haber Merkezi/Ankara-

Erzincan’ın İliç ilçesinde Kanadalı bir şirkete ait madende toprak kayması oldu.

Toprak kaymanı sonucunda 12 işçinin göçük altında kaldığı iddia edildi.

Edinilen bilgiye göre saat 14.00 sularında meydana gelen göçükte kaç işçinin olduğu bilinmezken, Erzincan Belediye Başkanı tarafından yapılan açıklamada 12 işçinin göçük altında kaldığının tahmin edildiği bildirildi.

AFAD ve sağlık ekiplerinin bölgeye sevk edildiği açıklandı.

Erzincan Valisi hamza Aydoğdu’da yaptığı açıklamada, “Toprak altında işçiler var, sayısı belli değil” dedi. Vali Aydoğdu, konu netleştikten sonra detaylı açıklama yapılacağı bilgisini verdi.

Olayın meydana geldiği yerde cep telefonlarıyla yapılan kayıtların sosyal medyada yayınlanmasıyla olayın ne kadar vahim olduğu daha net anlaşıldı.

Görgü tanıklarının ifadesine göre daha önce madenle ilgili dava açıldığı, Anayasa Mahkemesi’nin ise lehte karar verdiği belirtildi.

Maden Şirketi açıklama yaptı

Anagold Madencilik Sanayi ve Ticaret A.Ş. konuyla ilgili açıklama yaptı.

“Anagold Çöpler Altın Madeni işletmemizde, 13 Şubat Salı günü saat 14:28 sularında yığın liç alanımızda meydana gelen kaymadan duyduğumuz büyük üzüntüyü paylaşmak isteriz. Yaşadığımız bu zorlu süreçte en önemli önceliğimizin, çalışanlarımız ve yüklenicilerimizin sağlık ve güvenliği olduğunu bir kez daha hatırlatmak isteriz. Yaşanan bu elim olayın hemen akabinde bölgedeki çalışanlarımızla ivedilikle iletişime geçerek, acil durum planımızı devreye aldık ve ilgili kamu kurum ve kuruluşlarına bilgi verdik. Anagold acil durum müdahale ekipleri ve AFAD birimlerine yapılan acil bilgilendirmeden hemen sonra, olayın meydana geldiği bölgede gerekli güvenlik önlemleri alınırken, tüm müdahaleler için hızlıca aksiyona geçildi. Tüm faaliyetlerinde çalışan sağlığı ve güvenliğini merkeze alan bir kuruluş olarak bu zor zamanlarda da hem çalışanlarımız hem de paydaşlarımız ile birlik ve beraberlik içinde hareket edeceğiz. Yaşanan bu elim olayın etkilerini en aza indirmek için gerekli tüm adımları atmaya devam ederken, olayın ivedilikle açığa kavuşturulması için tüm imkânlarımızı seferber edeceğiz. Şeffaflık ilkemiz kapsamında gerekli merciler ve kamuoyunu gelişmelerle ilgili sürekli bilgilendireceğimizi kamuoyuna saygıyla duyururuz.”

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

Bunlarda İlginizi Çekebilir