//

Etimesgut Belediyesi Kent Tiyatrosu Sözleşmeli Personel Alımına İlişkin Duyuru Yayınladı

Etimesgut Belediyesi Kent Tiyatrosu Sözleşmeli Personel Alımına İlişkin Duyuru Yayınladı

Yayın: 9 Temmuz 2024- 15.40/Güncelleme: 9 Temmuz 2024- 15.40

yenidunyagazetesi.com
Haber Merkezi/Ankara- 

Daha önce Emekli Tiyatrosu kurulacağını açıklayan ve Erdal Beşikçioğlu’nun seçim vaatleri arasında yer alan tiyatronun kurulması için açıklama yapılarak oyuncu olmak isteyen emeklilerin mahalle muhtarlıklarına başvurması istenmişti.

Eski duyuru ile yeni duyuru arasındaki çelişkiye dikkat çeken Etimesgutlular, Belediyenin acemice yönetildiğini belirtirken, plansız yapılan açıklamaların daha çok CHP Belediyeciliğine zarar verdiğine dikkat çekildi!

Etimesgut Belediyesi yeni duyurusunda Etimesgut Belediyesi Kent Tiyatrosu kurulacağını açıklayarak, tiyatroda görevlendirilmek üzere, sanatçı (oyuncu) ve sahne amiri sınavı yapılacağını duyurdu. Sanatçı (oyuncu) 20 kişi, sahne amiri 2 kişi alınacak.

Duyuru da 24-28 Temmuz arasında, Ankara/Etimesgut 100.Yıl Cumhuriyet Kültür ve Sanat Merkezi’nde gerçekleşecek olan sınavın detayları verilirken, elden başvuruların kabul edilmeyeceği belirtildi. Gerçeğe aykırı bilgi veren adayların başvurusu değerlendirmeye alınmayacak. Başvurusu kabul edilen adaylar; etimesgut.bel.tr adresinden gerekli bilgiye ulaşabilecekler.

Adayların T.C vatandaşı olması, başvuru tarihinde 18 yaşını doldurmuş olması, herhangi bir sebeple kamu görevinden uzaklaştırılmamış olması, adli sicil kaydının bulunmaması, görevini yapmaya engel bir sağlık sorunu bulunmaması isteniyor.

Sınav sonuçlarının ilanından itibaren en geç 10 gün içinde iş başı yapılacağı da açıklamada yer alan bilgiler arasında.

Adaylarda aranacak nitelikler de şöyle sıralandı:

Adaylarda aranan nitelikler:

Konservatuvar ve dengi üniversitesi fakülte ve bölümlerinden; en az lisans düzeyinde Oyunculuk Ana sanat Dalını veya yurt dışında denkliği Millî Eğitim Bakanlığınca kabul edilmiş okulları bitirmiş olmak, tercihen ödenekli veya özel tiyatrolarda kendini kanıtlamış, deneyim kazanmış olmak.

Sınav bilgisi:

“Oyunculuk” sınavı dört aşamadan oluşmaktadır.

İlk aşamada erkek ve kadın oyunculardan kendi seçtikleri birer komedi ve dram olmak üzere iki ayrı tirat hazırlamaları beklenmektedir.

İlk aşamadan ikinci aşamaya geçmeye hak kazanan adaylar, ikinci aşamada, oyuncuların kendi tercih ettikleri antik, klasik ya da modern eserlerden, komedi ve dram türünde en az iki, en fazla üç kişilik bir sahne hazırlamaları beklenmektedir. Sahnenin süresi en fazla 7 dakika ile sınırlı tutulmalıdır.

İkinci aşamadan, üçüncü aşamaya geçmeye hak kazanan adaylar, üçüncü aşamada ses, ritim, hareket ve genel tiyatro bilgilerinden sınanacaktır.

Üçüncü aşamadan dördüncü aşamaya geçmeye hak kazanan adaylar, tiyatro tarihi, tiyatro teorisi, dramaturgi ve genel kültür gibi temel tiyatro sanatçılığı gerekleri üzerinden sözlü olarak değerlendirilecektir.

Oyunculuk Sınavı ile ilgili önemli bilgiler:

Oyunculuk sınavının her aşamasında jüri üyeleri parçaları yarıda kesebilir, tekrar yorumlatabilir, yeniden değerlendirmek için tiyatro sanatı gereğince bir talepte bulunabilir.

Daha sonra ilan edilecek hareket sınavı için ilgili aşamaya geçen adaylar harekete uygun bir kıyafetle gelmelidirler.

Tirat ve sahne aşamasında kullanılmak üzere büyük dekor, kostüm, aksesuar parçalarından imtina edilmeli, gerekli parçaların temini konusunda sorumluluğun adayda olduğu unutulmamalıdır.

İlan edilen tarihte herhangi bir sebeple sınava girmeyen adayın başvurusu geçersiz sayılacaktır.

SAHNE AMİRİ SINAVI

Adaylarda aranan nitelikler:

En az lisans mezunu olarak, yeterli tiyatro teori ve pratiğine sahip olmak.

Sınav bilgisi:

Adaylar mesleki geçmişleriyle birlikte, tiyatro bilgi, birikim ve kültürüne hakimiyetleriyle sınanacaklardır.

Oyuncu ve Sahne Amirliği için BURADAN BAŞVURABİLİRSİNİZ.

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

Bunlarda İlginizi Çekebilir