///

Etimesgut’ta kenenin ısırdığı kadın fenalaştı!

Etimesgut’ta kene ısırığı nedeniyle tedavi gördüğü hastaneden taburcu edilen kadın fenalaştı!

Yayın: 27 Haziran 2024- 21.40/Güncelleme: 27 Haziran 2024- 21.41

yenidunyagazetesi.com
Haber Merkezi/Ankara-

Yeni evli genç bir kadın Etimesgut’taki bir parkta kene ısırığı nedeniyle tedavi gördüğü hastaneden taburcu olduktan iki gün sonra yeniden fenalaştı.

Edinilen bilgiye göre 22 Haziran Cumartesi günü parkta otururken kolundan ısıran keneyi kendi çıkaran genç kadın, kusma ve ateş şikayetiyle başvurduğu Bilkent Şehir Hastanesi enfeksiyon hastalıkları servisinde 2 gün yattı, ancak ateşi ve enfeksiyonu düşmedi. İddiaya göre 2 günün sonunda antibiyotik verilip taburcu edilen kadın sürekli halsizlik, kusma ve ateş nedeniyle fenalaşarak Etimesgut Şehit Sait Ertürk Devlet Hastanesi’ne başvurdu. Kan değerleri çıkmadığı için yatış verilmediği belirtilen kadın evine götürüldü.

Evinde fenalaşan kadın şu saatlerde yeniden Etimesgut Şehit Sait Ertürk Devlet Hastanesi’ne kaldırılarak gerekli tetkik ve tedaviye başlanılması için bekliyor!

Hastane çalışanlarından alınan bilgiye göre son günlerde kene ısırığında artış görülüyor. Ancak vatandaşların tehlikeden bihaber şekilde dikkatsiz davrandıkları belirtiliyor. Basın yoluyla halka gerekli duyuru ve ikazların yapılmasının önemine değiniliyor.

UZMANLAR UYARIYOR: KENEYİ KENDİNİZ ÇIKARMAYIN!

Yazılı ve görsel basında uzmanların, “Kene ısırması halinde kendiniz çıkarmaya çalışmayın, en yakın sağlık merkezine başvurun” uyarılarına aldırmayan insanların, bu basit ihmalleri nedeniyle hayatlarını kaybettikleri uzmanlar tarafından belirtiliyor.

Türk Dermotoloji Derneği’de resmi web sitesi üzerinden halkı uyardığı yazısında şu bilgilere yer veriyor:

1-Deriye yapışmış keneler mümkün olan en kısa zamanda çıkartılmalıdır. Deride yapışık kalma süresi uzadıkça enfeksiyon geçiş riski de artacaktır. Doğru kene çıkarma işleminde amaçlanan kenenin gövde kısmının parçalanmadan uzaklaştırılmasıdır. Kenenin gövdesi parçalandığında eğer kene enfekte ise etrafa yayılan patojenler derideki çiziklerden ya da sokma yerinden içeri girebilir.

2-Kenenin üzerine sıcak cisim tutularak veya bazı solüsyonlar sıkarak uzaklaştırmaya çalışmak kenenin kusmasına (sekresyonlarını deri içine boşaltmasına) neden olur. Bu da enfeksiyon riskini arttırır.

3-İşlem sırasında kenenin ağız organelinin deri içinde kalması enfeksiyon riskini arttırmaz. Ancak ilerleyen haftalarda kene granülomuna neden olabilir.

4-Cerrahi eksizyon, kriyoterapi, koter gibi uygulamalar özel bir yarar sağlamadıkları gibi deride bırakabilecekleri izler, zaman kaybı ve daha yüksek maliyet nedeniyle önerilmezler.

5-Standart plastik kaşık, kartlar profesyonel kullanımdan daha çok kişisel kullanım için önerilebilir. Ancak bu aletlerde kene tutma yerleri sabit boyutlarda olduğu için kullanımlarının her kene boyutuna uygun olması beklenmemelidir.

6-Kene alındıktan sonra patojenler yönünden incelenecekse boş tüpe, imha edilecekse alkol dolu bir tüpe bırakılmalıdır.

Özellikle küçük, kan emmemiş keneler yukarı doğru çekilerek rahatça çıkarılabilir; buna karşın, sıkı yapışmış, kan emerek büyümüş keneler en kolay saatin tersi yönünde çevrilerek çıkarılabilir.

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

Bunlarda İlginizi Çekebilir