///

Hamza Dağ, İzmir için projelerini açıkladı

Hamza Dağ, İzmir için projelerini açıkladı

Yayın: 13.02.2024-15.08/Güncelleme: 13.02.2024-13.09

yenidunyagazetesi.com
Haber Merkezi/Ankara-

AK Parti İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayı Hamza Dağ, projelerini 11 başlık altında açıkladı.

AK Partili Hamza Dağ, projelerini açıklarken; belediyenin şeffaf yönetim anlayışıyla; açıklık, dürüstlük ve hesap verebilirlik temelinde atacaklarını ve insan odaklı çalışmaları esas alacaklarını söyledi.

Dağ, İzmir’de vatandaşın ayağına giden bir belediyecilik anlayışında olacaklarını söyledi.

Hamza Dağ, proje tanıtım programında şunları ifade etti:

“Hizmetlerimiz şehrin ihtiyaçlarına cevap verirken kentin tarihi cazibesini tamamlayacak, kalkınmanın İzmir’in kültürel mirası, doğal çevresiyle uyum içinde olmasını sağlayacaktır. İzmir’in eşsiz kimliğini geleceğe taşıyacağız. İzmirlilerin, İzmir’in ortak aklı olacak. Kente dair sorunları siyasi görüş ayırt etmeksizin, ötelemeden ana gündemimiz haline getirecek, çözüme kavuşturacağız. Kent sakinlerimizin yaşam kalitesini artırabilecek yenilikçi politikaları, teknolojileri ve kentsel yönetişim yaklaşımlarını benimseyeceğiz.”

ULAŞIM SORUNUNA ÇÖZÜM

Projelerinin; ulaşım, sosyal belediyecilik, çevre, dönüşüm, turizm, eğitim ve istihdam, akıllı şehircilik, sağlık, tarım, spor ve kültür olmak üzere 11 başlıkta toplandığını belirten Hamza Dağ, ulaşım sorununa dikkat çekerek çözeceklerini ve “İzmir Körfez Geçişi” projesini hayata geçireceklerini söyledi.

“Körfez’in iki yakasını birbirine daha da yakınlaştıracak bu proje, şehrimizin ulaşım ağını köklü bir şekilde dönüştürecektir. İzmir Körfez Geçişi, sadece bir ulaşım projesi değil, aynı zamanda İzmir’in çehresini değiştirecek, şehrimizi dünya standartlarında bir metropole dönüştürecek bir vizyon projesidir. Bu proje 12,6 kilometre, gidiş geliş 3 şeritli yol, 6,9 kilometresi deniz geçişi olmak üzere 4 bin 175 metre körfez deniz köprüsü ve yapay ada içerecektir. Projeyle birlikte yapılacak raylı sistem, her iki yakadaki raylı sistemlere entegre edilecek. Bu sayede, İzmir’in ulaşım ağında entegre, verimli ve hızlı bir sistem oluşturulacak.”

İzmir’in trafik sorununa da değinen Hamza Dağ, “İzmir’e Yeni Çevre Yolu Projesi”ni hayata geçirerek trafiği rahatlatacaklarına vurgu yaptı.

Hamza Dağ, projelerini açıklarken şunları söyledi:

“Yapımı devam eden Buca Metrosu’nu tamamlayacağız. Halkapınar-Otogar İZBAN hattını hayata geçirerek havalimanı ile otogar arasında kesintisiz raylı ulaşımı sağlayacağız. Buca Metrosu’nu tamamlama çalışmasına devam ederken Karabağlar-Gaziemir Metrosu çalışmalarına başlayacağız. İZBAN’a yeni rota olarak Bergama-Kınık hattının eklenmesiyle İzmir’in ulaşımını modern, hızlı ve çevreci bir yapıya kavuşturacağız. Otobüs hatlarımızda yapacağımız iyileştirmelerle, İzmir’in dört bir yanına hızlı, konforlu ve güvenli ulaşım sağlayacağız.”

“KÖRFEZ TEMİZLENECEK”

İzmir’in geleceğini şekillendirecek, çevre altyapısını güçlendirecek, şehri daha yaşanabilir, daha temiz ve daha yeşil bir kent yapacaklarının sözünü veren Dağ, körfezin temizliğiyle ilgili de şunları söyledi:

“Körfezimizi temizleyecek, atık yönetim sistemlerimizi güçlendirecek ve yenilenebilir enerji kullanımını artıracağız. İzmir’imizin sadece kötü kokudan arınması için değil, Körfezimizin yeniden hayata dönmesi için olmazsa olmaz projemiz; Çiğli Atık Su Arıtma Tesisi’nin modernizasyonu ve kapasitesinin arttırılması… Bugün Körfez kokuyorsa, insanımız bu koku nedeniyle rahatça Körfez etrafında gezemiyorsa, en önemli sebebi bu tesisin doğru çalışmamasıdır. Biz göreve gelir gelmez en önemli gündem maddelerimizden birisi arıtma tesisinin tam kapasite çalışmasını sağlamak olacaktır. 4. fazın yapım sürecini ivedilikle tamamlayacağız. Arıtma tesisimiz tam kapasite çalıştığında günlük ortalama 700 tondan fazla çamur çıkacak. Bu çamur, ağır metalleri ve kimyasalları barındıran bir yapıya sahiptir. Şu anda bu çamur taşınarak bertaraf edilmeye çalışılıyor. Geçmişte dökülen yaklaşık 2,5 milyon metreküp çamur olan alanı yeşillendirerek rehabilite edeceğiz. Bu vesileyle şehrimizde özellikle yaz aylarında yaşanan koku ve sinek problemini ortadan kaldıracağız.”

SU DA YÜZDE 50 İNDİRİME GİDİLECEK

Hamza Dağ, İzmir’in Türkiye’nin en pahalı suyunu kullandığını hatırlatarak, göreve geldiklerinde bu alanda yüzde 50 indirime gideceklerinin sözünü verdi.

Dağ, 5 yıl içerisinde 150 bin konutu yenileyeceklerini, 50 bin sosyal konutu ve 4 “yöre kenti” İzmir’e kazandıracaklarına dikkat çekerek şöyle konuştu:

“Bu konutlarda yeni evlenen ve ev sahibi olmayan gençlerimize, hiç evi olmayan engellilerimize, şehit ve gazi yakınlarımıza ve uzun süredir İzmir’de kiracı olarak yaşayan vatandaşlarımıza öncelik sağlayacağız. Burada şunu da belirtmek istiyorum. Bu yerleşim alanları için İzmir’de 5 yıl ikamet şartı koyacağız. Böylelikle şehre dışardan göç gelmeyecek, mevcut yoğunluğu dağıtacağız. Şehrimizde yöre kentler inşa edeceğiz. Bunları dört farklı noktada konumlandıracağız. Her bir yöre kenti, altyapısından çevre düzenlemesine, sağlık tesislerinden eğitim kampüslerine, sosyal marketlerden modern pazar yerlerine kadar tüm ihtiyaçları karşılayacak şekilde tasarlayacağız. Bu sayede şehir merkezindeki yoğunluğu azaltacak, modern, depreme dayanıklı yeni yaşam alanları oluşturacağız.”

İZMİR, DÜNYANIN EN MODERNK ŞEHİRLERİYLE YARIŞACAK

Hamza Dağ Turizm, eğitim, istihdam, sağlık, tarım, spor ve kültür projeleriyle; “Şehrimiz, alt yapısı, ulaşımı, çevresi, doğası, yatırımlarıyla dünyanın en modern şehirleriyle yarışırken; anılarımızın, hayallerimizin yaşadığı bu sokaklar aynı doku, aynı kültür, aynı samimiyetle geleceğe yürüyecek” dedi.

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

Bunlarda İlginizi Çekebilir