///

Kene ısırığı nedeniyle Etimesgut’ta 1 kişi tedavi gördü.

Kene ısırığı nedeniyle Etimesgut’ta 1 kişi tedavi gördü.

Yayın:27 Haziran 2024- 16.20/Güncelleme: 27 Haziran 2024- 17.06

yenidunyagazetesi.com
Haber Merkezi/Ankara-

Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) nedeniyle Etimesgut’ta kene tarafından ısırılan genç bir kadın tedavisinin ardından taburcu edildi.

Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA), kenelerin vücuda yapışmasıyla ortaya çıkan zoonotik bir enfeksiyona neden oluyor.

Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) geri mi döndü?

Etimesgut ilçesi park ve bahçelerin yoğun olduğu ilçelerden biri. Hava sıcaklığının normallerin üzerinde seyretmesi nedeniyle vatandaşlar park ve bahçelere akın ediyor. Kene ısırığı nedeniyle ortaya çıkan Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) özellikle piknikçilerin kabusu haline gelmişti. Türkiye başta olmak üzere pek çok ülkede ölümcül hastalığa neden olan kene ısırığına karşı geçtiğimiz yıllarda aşı uygulaması yapılmıştı. Havaların sıcak geçmesiyle birlikte kene ısırıklarında artış görülmeye başlandı.

Kene ısırığının zararları

-Vücutlarında yer alan her türlü virüsü kanını emdiği canlıya bulaştırırlar. Bu şekilde canlının ölümüne neden olurlar.

– Keneler hastalık taşıyarak ısırdığı canlının hastalanmasına sebep olurlar.

– Keneler Kırım Kongo Kanamalı ateşi hastalığına sebep olurlar.

– İnsan ölümlerine de neden olmaktadırlar.

Genç bir kadın kene ısırığı nedeniyle tedavi altına alındı

Zehirli keneler daha çok Tokat, Sivas, Yozgat, Gümüşhane gibi illerde görülmesine rağmen diğer illerde de sık olmasa da görülebiliyor. Ankara’nın Etimesgut ilçesine bağlı Eryaman’da da bir hafta önce kene tarafından ısırılan bir kadın hastanede enfeksiyon hastalıkları bölümünde tedavi gördükten sonra taburcu edildi.

Etimesgut’ta ilaçlama yetersiz

Etimesgut’ta yeşil alanların fazla olduğunu belirten vatandaşlar, pikap türü araçla yapılan ilaçlamanın yetersiz olduğunu ve hiçbir yararının bulunmadığını belirtiyorlar. Haşere ve böcek ile mücadelenin ilkel yöntemle yapılamayacağını ifade eden bir vatandaş, Drone ile ilaçlama yapılmasının daha iyi sonuçlar doğurabileceğini belirtiyor. Hareket kabiliyeti yüksek olan droneler ile havadan ilaçlama yapılarak kıyıda köşede kalan ve ilaçların etkileme alanından uzak bölgelerin bile daha rahat ilaçlanabileceğine dikkat çekiliyor.

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

Bunlarda İlginizi Çekebilir