///

Küresel İnovasyon Zirvesi Başladı

Küresel İnovasyon Zirvesi Başladı

 

Yayın: 14 Haziran 2024- 16.48/Güncelleme: 14 Haziran 2024- 16.48

yenidunyagazetesi.com
Haber Merkezi/Ankara-

İstanbul, Türkiye’nin Eureka Dönem Başkanlığında Küresel İnovasyon Zirvesine Ev sahipliği yapıyor.

Eureka Türkiye Dönem Başkanlığı çerçevesinde, 13-14 Haziran 2024 tarihlerinde İstanbul’da Haliç Kongre Merkezi’nde Küresel İnovasyon Zirvesi başladı.

Zirveye Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır video mesaj gönderdi. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, “20 yıl önce patent başvurularında dünya çapında 39. sıradaydık. Bugün yerel patent başvurularında 12. sıradayız. 2002 yılında yılda sadece 414 yerli patent başvurusu vardı. Geçen yıl biz 8 bin 663 yerli patent başvurusu aldık. Tasarım başvurularında da dünya ikincisiyiz. Bilimsel araştırmaların ülkelerimizin kalkınmasına katkıda bulunmasını sağlamak için, sıfırdan bir AR-GE ve inovasyon ekosistemi kurduk. Son 20 yılda AR-GE harcamalarımızı 10 kat artırdık; 1,2 milyar dolardan 12 milyar dolara yükseldi. 47 OECD üyesi ülkeler arasında ikinci sıradayız. AR-GE iş gücümüzün 29 binden 272 bine çıkmasıyla, OECD ülkeleri arasında AR-GE personelinin en fazla arttığı ülke olduk.

Bugün ülkemizde 102 teknoparkta faaliyet gösteren 10 bin 500’den fazla teknoloji firması ve 1600’ün üzerinde AR-GE ve tasarım merkezi mevcut. Bu ekosistem sayesinde yüksek teknoloji sektörleri endüstriyel anlamda olumlu şekilde öne çıkıyor. İhracat hacmimiz 36 milyar dolardan 260 milyar dolara çıktı. 20 yıl içinde, özellikle imalat sanayimiz ihracat için itici güç oldu. Güneş enerjisi ve bu alana ilişkin çeşitli ürünlerde Avrupa’nın lider üreticisiyiz. Önemli teknolojilerde söz sahibi bir ülke olmayı başardık. Havacılık, savunma ve enerji alanlarında önemli ilerlemeler kaydettik.” İfadelerini kullandı.

“Ülkemizde yeşil ve dijital dönüşümü hızlandıracağız.”

“Ülkemizde yeşil ve dijital dönüşümü hızlandıracağız. Avrupa araştırma alanının vazgeçilmez bir bileşeni olan Türkiye, Ufuk 2020 Programı’na katılan 16 ülke arasında 4. sırada yer alıyor.

Amacımız Ufuk Avrupa’da daha da büyük başarılar elde etmektir. Ufuk Avrupa Programı’nın ilk 3 yılına ilişkin sonuçlar, Türkiye’nin güçlü ve olumlu eğiliminin devam ettiğini gösterdi. 2021’den bu yana 527 proje, 877 Türk araştırmacı ve yenilikçi firmanın yer aldığı projelerde 258 milyon avro hibe desteği alındı. Türkiye, 1985 yılındaki kuruluşundan bu yana Eureka ağının aktif bir katılımcısı olmuştur. Bu olağanüstü platformu tanımlayan kolektif bilgeliğe ve yenilikçiliğe katkıda bulunmakta ve bunlardan yararlanmaktadır. Türkiye, son yıllardaki aktif tavrıyla Eureka’nın başarılı aktörleri arasında yer alıyor. 2023 yılında 276 Türk kuruluşu farklı Eureka programları kapsamında finansman başvurusunda bulundu. Yaklaşık 125 milyon avroluk kamu-özel yatırımı çeken, finansman için onaylanan 37 projeye 116 kuruluş katılıyor.”

Brezilya’nın Eureka’ya katılmasından mutluluk duyduklarını belirten Kacır, “Tüm ulusları, kuruluşları ve yenilikçileri bu yolculukta uzmanlıklarını paylaşmak ve sürdürülebilir ve müreffeh bir toplum inşa etmek ve iş birliği yapmak için Eureka’ya katılmaya davet ediyoruz.” diye konuştu.

“Zirve, araştırma, geliştirme ve en ileri teknoloji ile yönlendirilen bir geleceği teşvik etme konusundaki ortak kararlılığımızın bir kanıtıdır”

Zirvenin açılışında konuşan TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal  da “Dünya çapında iş birliği ve inovasyonu simgeleyen bu etkinlikte sahnede olmak bir ayrıcalıktır. Zirve, araştırma, geliştirme ve inovasyon ile yönlendirilen bir geleceği teşvik etme konusundaki ortak kararlılığımızın bir kanıtıdır.” ifadelerini kullandı.

Küresel zorlukların daha karmaşık, dinamik ve daha değişken hale geldiğine vurgu yapan Mandal, “Mevcut bilgi ve deneyim bu zorluklarla başa çıkmak için yeterli olmayabilir. Bunun için yenilikçi yaklaşımlarla araştırma, geliştirme ve inovasyon bizim ortak dilimiz. Bu nedenle, küresel anlamda Eureka’nın rolünün her zamankinden daha önemli hale geldiğini düşünüyorum.” değerlendirmelerinde bulundu.

Karşı karşıya olduğumuz zorlukların neler olduğunun yanında nasıl çözüm üretileceği olduğu sorusuna yanıt vermenin önemli olduğunu kaydeden TÜBİTAK Başkanı, “Eureka bu soruya cevap vermek için önemli platformlardan biri. Bu nedenle, özellikle 2023 ve 2024 yılları için dönem başkanlığımızı yaparken, sadece zorlukların adını değil, bu noktalarda neleri başarmamız gerektiğini de ele alarak çalışmalarımızı sürdürüyoruz,  yeşil ve dijital dönüşüm gündemimizin üst sırasında yer alıyor.” dedi.

“Eureka çağrılarına katılmalarını desteklemek için yeni bir fon mekanizması oluşturarak inovasyon ekosistemimizi geliştirme konusundaki kararlılığımızı gösterdik”

Prof. Dr. Mandal, “Türkiye, Eureka Ağı’nda üçüncü, Eureka Kümeleri’ne katılımda ise ikinci sırada yer alarak inovasyona olan bağlılığımızın altını çizmektedir. Ayrıca bu yıl, üniversitelerin ve araştırma merkezlerinin Eureka çağrılarına katılmalarını desteklemek için yeni bir fon mekanizması oluşturarak inovasyon ekosistemimizi geliştirme konusundaki kararlılığımızı gösterdik.” diye konuştu.

“İnovasyon ekosisteminin en önemli aktörlerinden biri olan Kanada ve Almanya’ya bayrağı devrederken yaptıklarımızdan dolayı çok huzurluyuz ve Kanada-Almanya ortak dönem başkanlığının daha da üzerine koyacağından hiç şüphemiz yok.” dedi.

 “Bu etkinlik, sadece bir toplantıdan çok daha fazlasıdır”

Eureka’nın Dönem Başkanı ve TÜBİTAK Başkan Yardımcısı İsmail Doğan “2023/24 Türkiye Eureka Dönem Başkanlığı himayesinde düzenlenen bu etkinlik, sadece bir toplantıdan çok daha fazlasıdır; bir yaratıcılık potası ve farklı geçmişlerden gelen bireylerin fikir alışverişinde bulunmak, ortaklıklar kurmak ve inovasyonun geleceğini etkilemek için bir araya geldiği bir mekandır.” ifadelerini kullandı.

Ar-Ge ve inovasyon alanında uluslararası iş birliğine yönelik dünyanın en büyük kamu ağı olan Eureka’nın  yaklaşık 40 yıl önce 18 Avrupa ülkesi ve AB Komisyonu tarafından kurulduğunu hatırlatan Doğan, “Yıllar içinde, Avrupalı olmayan katılımcılar da dahil olmak üzere 47 üye ülkeyle güçlü bir platform haline geldi. Eureka’nın misyonu, sanayi ve araştırma kuruluşlarının dünya pazarlarındaki rekabet gücünü artıran ileri teknolojilerin, ürünlerin ve hizmetlerin geliştirilmesini teşvik etmektir.” dedi.

“Türkiye, ağın gelişiminde önemli bir rol oynamıştır”

“Eureka’nın kurucu üyelerinden biri olan Türkiye, ağın gelişiminde önemli bir rol oynamıştır. Bu canlı ağa katkıda bulunan ve ondan yararlanan en aktif katılımcılardan biri olmaktan gurur duyuyoruz.” vurgusu yapan Doğan,  “Bu başkanlık görevini üçüncü kez üstleniyoruz ve Eureka’da uzun süredir devam eden faaliyetlerimize değerli bir katkı oldu. TÜBİTAK’ın koordinasyonunda, her biri uluslararası endüstriyel iş birliğini teşvik etmeyi ve teknolojik sınırlarımızı ilerletmeyi amaçlayan çok sayıda önemli etkinlik ve toplantıya ev sahipliği yaptık. Başkanlığımız, yıl boyunca önemli tartışmaları kolaylaştıran üst düzey grup toplantıları ve yönetim kurulu toplantıları da dahil olmak üzere birçok önemli girişimle damgasını vurdu. Bu toplantılar sadece idari kararlarla değil, stratejik tartışmalar ve iş birlikleri yoluyla inovasyonun geleceğini şekillendirmekle ilgiliydi.” bilgilerini paylaştı.

 “Sadece araştırma ve inovasyonda güçlerimizi birleştirerek yeşil ve dijital geçişleri mümkün kılan dönüştürücü çözümler bulacağız”

Zirveye video mesaj gönderen Avrupa Komisyonu Yenilik, Araştırma, Kültür, Eğitim ve Gençlikten Sorumlu Komisyon Üyesi Liana Ivanova da “Türk hükümetini Eureka dönem başkanı olarak geçirdiği başarılı yıl için içtenlikle kutluyorum.” dedi.

Ivanova “Sadece araştırma ve inovasyonda güçlerimizi birleştirerek, sadece Türkiye için değil, aynı zamanda Eureka ağı ve Avrupa Birliği için de yeşil ve dijital geçişleri mümkün kılan dönüştürücü çözümler bulacağız.” ifadelerini kullandı.

Açılış oturumlarının ardından Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Yozgatlıgil moderatörlüğünde Bulgaristan İnovasyon ve Büyüme Bakan Yardımcısı Krassimir Yakimov, Romanya Araştırma, İnovasyon ve Dijitalleşme Bakanlığı Bakan Yardımcısı Andrei Alexandru, Avrupa Komisyonu ‘ERA & İnovasyon’ Direktörü Anna Panagopoulou, Çek Cumhuriyeti Yükseköğretim, Bilim ve Teknoloji Genel Müdürü Radka Wildová’nın katılımıyla bir panel gerçekleştirildi.

Avrupa Yenilik Konseyinden ödül alan Prof. Dr. Rana Sanyal’ın inovasyona yönelik ilham verici bir konuşma gerçekleştirdiği zirvede sonra da eş zamanlı paneller gerçekleştirildi. Yeşil ve Dijital Dönüşüm konularına odaklanan zirve, tematik paneller, sunumlar ve ülke tanıtımları gibi çeşitli oturumlar gerçekleşti. Zirvede; katılımcıların proje fikirlerine ortaklar bulabilmeleri için sunumlar yapabilecekleri ve ikili görüşmeler gerçekleştirebilecekleri ortamlar oluşturuldu.  Eureka üyesi 47 ülkeden 2000’in üzerinde üst düzey katılımcı, alanında lider firmalar, inovasyon liderleri, sanayi kuruluşları ve KOBİ’lerin de yer aldığı zirvede birçok ülkeden paydaşlar, proje ortaklıkları oluşturmak ve ikili görüşmeler yapma fırsatı buluyor.

Zirve yarın da İstanbul Haliç Kongre Merkezinde devam edecek.

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

Bunlarda İlginizi Çekebilir