////

Merkez Bankası politika faizini sabit tuttu.

Merkez Bankası politika faizini sabit tuttu.

 

Yayın: 25 Nisan 2024- 21.13/Güncelleme: 25 Nisan 2024- 21.13

Yenidunyagazetesi.com
Haber Merkezi/Ankara-

Yaşar Fatih Karahan (Başkan), Osman Cevdet Akçay, Elif Haykır Hobikoğlu, Hatice Karahan, Fatma Özkul’un katılımıyla bugün toplanan Para Politikası Kurulu, politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının yüzde 50 düzeyinde sabit tutulmasına karar verdi.

Mart ayında aylık enflasyonun ana eğilimi, devam eden zayıflamaya rağmen öngörülenden yüksek gerçekleştiğine dikkat çeken MB, bunun, tüketim malı ve altın ithalatındaki seyir cari dengedeki iyileşmeye katkı verdiğini, yakın döneme ilişkin diğer göstergeler in ise yurt içi talepte direncin sürdüğüne işaret ettiğine vurgu yaptı. Merkez Bankası, hizmet enflasyonundaki yüksek seyir ve katılığın, enflasyon beklentilerini, jeopolitik riskler ve gıda fiyatları enflasyonist baskılarını canlı tuttuğunu belirtti.

Kurul, faiz oranlarına ilişkin basın açıklaması yaptı. Açıklamada, enflasyon beklentileri ve fiyatlama davranışlarının öngörüler ile uyumunu yakından takip ettiğinin altını çizerek şu ifadelere yer verdi:

“MART AYINDA ATILAN ADIMLAR ETKİSİNİ GÖSTERDİ.”

“Mart ayında atılan adımların etkisiyle finansal koşullar önemli ölçüde sıkılaşmıştır. Parasal sıkılaştırmanın krediler ve iç talep üzerindeki etkileri yakından izlenmektedir. Kurul, parasal sıkılaştırmanın gecikmeli etkilerini de göz önünde bulundurarak politika faizinin sabit tutulmasına karar vermekle birlikte, enflasyon üzerindeki yukarı yönlü risklere karşı ihtiyatlı duruşunu yinelemiştir. Aylık enflasyonun ana eğiliminde belirgin ve kalıcı bir düşüş sağlanana ve enflasyon beklentileri öngörülen tahmin aralığına yakınsayana kadar sıkı para politikası duruşu sürdürülecektir. Enflasyonda belirgin ve kalıcı bir bozulma öngörülmesi durumunda ise para politikası duruşu sıkılaştırılacaktır. Para politikasındaki kararlı duruş; yurt içi talepte dengelenme, Türk lirasında reel değerlenme ve enflasyon beklentilerinde düzelme vasıtası ile aylık enflasyonun ana eğilimini düşürecek ve dezenflasyon 2024 yılının ikinci yarısında tesis edilecektir.”

Kurul’un, makroihtiyati politikaları, piyasa mekanizmasının işlevselliğini ve makro finansal istikrarı koruyacak nitelikte uygulamayı sürdürdüğüne dikkat çekilen açıklamada şöyle denildi:

“LİKİDİTE GELİŞMELERİ YAKINDAN TAKİP EDİLECEK.”

“Bu çerçevede, kredi büyümesi ve mevduat faizinde öngörülenin dışında gelişmeler olması durumunda parasal aktarım mekanizması desteklenmeye devam edilecektir. Likidite gelişmeleri yakından takip edilerek, gerektiğinde sterilizasyon araçlarının etkin şekilde kullanılması sürdürülecektir.

Kurul, politika kararlarını parasal sıkılaştırmanın gecikmeli etkilerini de dikkate alarak, enflasyonun ana eğilimini geriletecek ve enflasyonu orta vadede yüzde 5 hedefine ulaştıracak parasal ve finansal koşulları sağlayacak şekilde belirleyecektir.

Enflasyon ve enflasyonun ana eğilimine ilişkin göstergeler yakından takip edilecek ve Kurul, fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda elindeki tüm araçları kararlılıkla kullanacaktır.

Kurul, kararlarını öngörülebilir, veri odaklı ve şeffaf bir çerçevede alacaktır.

Para Politikası Kurulu Toplantı Özeti beş iş günü içinde yayımlanacaktır.”

Merkez Bankası’nın (MB) basın açıklamasını buradan okuyabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

Bunlarda İlginizi Çekebilir