///

Murat Tüzel: “Yerel siyasette öncelik insanlarımızın mutluluğu olmalı”

Turizmde harekete geçilme zamanı

Yayınlanma: 14/01/2024,saat: 16.21. Güncelleme: 14/01/2024, saat: 16.21

yenidunyagazetesi.com
Haber Merkezi. Ankara-

Türkiye, 2023 yılında 42 milyar dolar ile rekor düzeyde gelirin üzerine çıkılması gerektiğini söyleyen Turizmci İşinsanı Murat Tüzel, “Turist akışını yönetmek ve turizmin sunacağı fırsatlardan yararlanmak istiyorsak şimdi harekete geçmeliyiz” dedi.

Türkiye’nin turizmde çağ atlama zamanı geliyor. 2023 yılında 42 milyar dolar gelir le dünyanın önemli turizm ülkesi olan Türkiye, şaha kalkacak potansiyele sahip olduğu belirtiliyor. Turizmci İşinsanı Murat Tüzel, turizmin bütünleşmiş bir hizmet ve kültür endüstrisi olduğunu açıkladı.

Tüzel, “Turizm gelirlerini daha da yukarılara çıkarmak, turizmde trendleri belirlemek gerek. Turist akışını yönetmek ve turizmin sunacağı fırsatlardan yararlanmak istiyorsak şimdi harekete geçmeliyiz. Hedefi tanıtmak yerine, onu yönetmeye ve geliştirmeye başlamanın zamanı geldi. Amaca ulaşmanın aracı olarak turizm bu vizyon, Türkiye’yi geleceğe dönük, yaşanabilir, sevimli ve değerli bir destinasyon haline getirmeyi amaçlamaktadır. Turizmi her Türk vatandaşının 2030 yılına kadar turizmden faydalanması için refahımızı etkileyen sosyal sorunların ve zorlukların çözümüne katkıda bulunan bir faktör olarak görüyorum. En önemli başlıklar “Türk kimliğini geliştirmek, Yaşanabilirliği artırmak, Sürdürülebilirlik hedeflerimizi gerçekleştirmek, İstihdam fırsatları yaratmak” olarak görüyorum” şeklinde konuştu.

Yerel yönetimlerle turizmin iç içe olması gerektiğine dikkat çeken iş insanı Murat Tüzel, “Ülkemizin değerlerinin tanıtılması için gerekli ve yeterli propagandanın yapılmadığını, turizmde reklamın önemli bir araç olduğunu ve tanıtıma son derece önem verilmesi gerekiyor. Avrupalı yabancı turistin Türkiye’yi tercih etmesi için, ülkeyi cazibe merkezi haline getirmeliyiz. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun siyasi söylem ve icraatlarından dolayı kendisine duyduğu hayranlığın sonucu olarak, siyasi hayatında Cumhuriyet Halk Partisi çatısı altında turizm ve çevre alanında geliştirdiği projelerle katkı sağlamak için uzun yıllardır yaşadığım Şişli’ye hizmet etmek için Belediye Meclis Üyesi olmaya karar verdim. Öte yandan esnaflarımız da turizmin bir parçası olduğunu düşünüyorum. Esnaflara eğitimler verilirse bu işten hem esnafımız hem ülkemiz daha fazla kazanacaktır. Hazırlayacağım projelerle bu konuda önayak olmak istiyorum” dedi.

“Yerel siyasette öncelik insanlarımızın mutluluğu olmalı”

Siyasetin amacını “İnsanları idare etmek, iktidarı kullanmak, halk ve kaynaklar üzerinde hâkimiyet kurmak değil; insanların mutluluğunu, refah ve kalkınmasını sağlamak sosyal adalet ve dayanışmayı gerçekleştirmek” olmalı diyerek açıklayan Murat Tüzel, “Siyasetin temelinin şehirden ve şehir yönetiminden doğduğu görülür. Aslında yerel siyasetin tanımlanması açısından da anlam taşımaktadır. Yerel siyasetin şehir ve şehir yönetimi çerçevesinde taşıdığı anlam ile siyasetin ilk doğuşunda şehir yönetiminden filizlenmesi çok manidardır. Yerel siyaset ve yerel demokrasinin genel siyasetin temeli olduğu yaklaşımı,  siyaset kavramının yerel doğasıyla da örtüşmektedir” ifadelerini kullandı.

 

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

Bunlarda İlginizi Çekebilir