///

Öğretmen ve velilerin şikayeti üzerin Rize M.T.A. Lisesi’nde bir memur hakkında soruşturma başlatıldı.

Öğretmen ve velilerin şikayeti üzerin Rize M.T.A. Lisesi’nde bir memur hakkında soruşturma başlatıldı.

 

Yayın: 27 Haziran 2024-13.45/Güncelleme: 27 Haziran 2024- 13.45

yenidunyagazetesi.com
Haber Merkezi/Ankara-

Rize Gülbahar Hatun MTA lisesinde 26 yıldır muhasebe memuru olarak görev yapan H.T. isimli şahsın kız öğrencilerine bedensel temaslarda bulunduğu gerekçesiyle ortaya çıkan resimleri ile velilerin ve okul öğretmenlerinin şikayeti üzerine hakkında soruşturma başlatılarak açığa alındı.

Öğretmenler, Gülbahar Hatun Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürlüğüne verdikleri dilekçe de, “Gülbahar Hatun MTAL bünyesinde memur olarak çalışmakta olan H…….T……. isimli şahıs kız öğrencilerimize taciz boyutuna varan bedensel temaslarda bulunmakta olup yıllardır yapılan uyarı ve şikayetlere rağmen bu tavrını devam ettirmiştir. Okulumuzun kız lisesi olması münasebetiyle öğrencilerimiz de dezavantajlı grupta olup var olan sevgi yoksunluklarının bu şekilde suistimal ediliyor olması okulumuzda çalışan biz öğretmenleri son derece rahatsız etmektedir. Çocuk Koruma Kanunu ve ailenin çocuğa uygulayacağı şiddet nedeniyle öğrencimizin isminin saklı kalması koşuluyla ekte yer alan fotoğrafa istinaden H….. T…… İsimli memura gerekli cezai yaptırımların uygulanmasını talep edip, diğer kızlarımızın da bu şekilde tekrar eden muameleye maruz kalmamalar ıiçin biz öğretmenler gereğinin yapılmasını rica ediyoruz” ifadelerini kullandılar.

Diğer yandan sosyal medya platforma X’te konuyla ilgili açıklama yapan bir medya mensubu, “Rize’de Kız Meslek Lisesi’nde 26 yıldır memurluk yapan H……T….. adlı şahıs kız öğrencilerle yakışmayan temaslar içerisinde. Yıllardır idare ve öğretmenlerin sürekli uyarmasına rağmen bu tavırlarını sergilemeye devam etmiş. Sabıkası da olan şahıs yıllardır bir takım iktidar ileri gelenleri (dayıları) tarafından korunmuş. Velilerden okula gelen şikayet ve dilekçeler olmasına rağmen maalesef bu şahıs okulda çalışmaya devam etmiş. Öğrencilere para yardımında bulunarak, whatsApp üzerinden grup kurup bu yolla öğrencilerin mahremiyet alanına girmeye çalışmış. Paylaştığım dilekçe de okulun çoğu öğretmeni tarafından imzalanmış ve müdür tarafından Rize Milli Eğitime verilmiş fakat hiçbir şeyin değişmeyeceği konusunda endişeliler” ifadelerini kullandığı dikkat çekti.

Taciz olayının sosyal medyada paylaşılmasıyla tepkiler de çığ gibi büyürken, Rize İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne ulaşan dilekçe üzerine Valilik harekete geçti ve H. T. Hakkında açılan soruşturma kapsamında ilgili memur görevden uzaklaştırıldı.

Rize İl Milli Eğitim Müdürlüğü konuyla ilgili açıklama yaptı.

Rize valiliği de yaptığı açıklamada, konuyla ilgili müfettiş incelemesinin devam ettiğini, gerekirse Bakanlıktan da müfettiş talebinde bulunabileceklerini söyledi. Açıklama da ilgili şahıs hakkında soruşturma başlatılarak açığa alındığını, idari bir suistimal olduğunun tespiti halinde soruşturmanın genişleyebileceği sinyalini verdi.

 

 

 

 

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

Bunlarda İlginizi Çekebilir