///

Pakistan Genelkurmay Başkanı Keçiören’de

Pakistan Genelkurmay Başkanı Keçiören’de

 

Yayın: 12 Haziran 2024- 11.44/Güncelleme: 12 Haziran 2024- 11.44

yenidunyagazetesi.com
Haber Merkezi/Ankara-

Türkiye gezisi kapsamında Ankara’ya gelen Pakistan İslam Cumhuriyeti Genelkurmay Başkanı Orgeneral Sahir Shamshad Mirza ve eşi, Keçiören Belediye Başkanı Dr. Mesut Özarslan’ın ev sahipliğinde Keçiören’deki Peşaver Şehitleri Anıtı’nı ziyaret etti.

Pakistan İslam Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Yousaf Junaid ve Tuğgeneral Samet Yüksel’in de katıldığı programda 2014 yılında Pakistan’ın Peşaver kentinde bir okula düzenlenen terör saldırısında hayatını kaybeden 144 şehit anıldı. Duaların edildiği anma töreninde Peşaver Şehitleri Anıtı’na çelenk bırakıldı.

Terörizm insanlık suçudur

2014 yılında Pakistan`da askeri bir okula düzenlenen terör saldırında şehit olan 144 öğrenci ve öğretmen anısına Keçiören Belediyesi’nce yaptırılan Peşaver Şehitler Anıtı’nda düzenlenen program saygı duruşu ve ardından Pakistan Milli Marşı ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Katılımcılara hitaben konuşan Keçiören Belediye Başkanı Dr. Mesut Özarslan, “Pakistan’ın Peşaver kentinde yaşanan trajik olayda hayatını kaybeden kardeşlerimizi rahmetle anıyorum. Terörizm, hangi ülkede olursa olsun insanlık suçudur. Bugün burada bir araya gelerek, teröre karşı duruşumuzu ve barışa olan inancımızı bir kez daha vurguluyoruz” dedi.

Teröre karşı duracağız

Türkiye’de yaşanan terör olaylarını hatırlatarak Pakistan’da yaşanan terörizmi en iyi anlayacak ülkenin Türkiye olduğunu kaydeden Başkan Özarslan, “Ne yazık ki, yıllardır terörün acımasız yüzüyle defalarca karşılaşmış, masum vatandaşlarımızı kaybetmiş bulunmaktayız. Ankara’da, İstanbul’da ve diğer şehirlerimizde meydana gelen saldırılar, bizlere terörün ne denli yıkıcı ve hain olduğunu bir kez daha göstermiştir. Ancak bu acılar, bizi yıldırmamış; bilakis daha da güçlendirmiştir. Bu noktada, Pakistan ve Türkiye arasındaki güçlü dostluk ve kardeşlik bağlarını vurgulamak isterim. İki ülke, tarih boyunca birbirlerine destek olmuş, zor zamanlarda yan yana durmuşlardır. Hep birlikte, teröre karşı durarak, daha güvenli ve huzurlu bir dünya inşa edeceğiz” diye konuştu.

Duygulandıran anısını paylaştı

Pakistan`da 8 Ekim 2005`te meydana gelen 7,6 büyüklüğündeki deprem sonrasında bölgeye, Türkiye koordinatörü olarak atandığını sözlerine ekleyen Başkan Özarslan, “Artçı depremler nedeniyle heyelan meydana gelen bir bölgede yaptığımız çalışmalar sırasında yaşlı bir Pakistanlı dedemiz yanında gelini ve torunuyla ellerinde çay ve yiyeceklerle yanımıza geldiler. Yaşlı adam bana sarılarak ağlamaya başladığında, neden ağladığını sordum. ‘Dedem Çanakkale’de şehit oldu’ cevabını aldığımda yaşadığım duygu selini bugün bile aynı şekilde hissediyorum” dedi. Anısını anlatırken gözyaşlarını tutamayan Özarslan, Pakistan ile kardeşlik ilişkilerinin devam etmesi için tüm imkânların seferber edileceğini söyledi.

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

Bunlarda İlginizi Çekebilir