///

Polis İntiharları Araştırılsın Önergesi AKP ve MHP Oylarıyla Reddedildi

Polis İntiharları Araştırılsın Önergesi AKP ve MHP Oylarıyla Reddedildi

 

Yayın: 22 Mayıs 2024- 12.09/Güncelleme: 22 Mayıs 2024- 12.09

yenidunyagazetesi.com
Haber Merkezi/Ankara-

 

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), Emniyet Teşkilatı personelinin sorunlarının ve polisleri intihara sürükleyen nedenlerin tespit edilip çözülmesi ile polislerin çalışma şartlarının iyileştirilmesi amacıyla Meclis’te bir araştırma komisyonu kurulması için önerge verdi. Önerge, AKP’li ve MHP’li milletvekillerinin karşı oylarıyla reddedildi.

Önergeyi hazırlayan ve önerge üzerine konuşan CHP’nin İçişleri Bakanlığından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Murat Bakan, “Polis intiharları sayıdan ibaret değil, polis intiharları istatistik değil. Her biri bir can, bizim evlatlarımız, bizim kızlarımız, bizim oğullarımız, yeğenlerimiz; işçi çocuğu, memur çocuğu, esnaf çocuğu, çiftçi çocuğu, içlerinden birinin anası, babası villada, yalıda oturmuyor. Bu işin vebali var” diye konuştu. Polislerin ağır çalışma koşullarına değinen Bakan, “Polis garip, polis kimsesiz, polis sahipsiz; kurumsal olarak sahipsiz. Sendikası yok, başı sıkıştığında ona sahip çıkacak bir mekanizma yok. Tüm gelişmiş ülkelerde polis sendikası var; Kongo’da yok, Moritanya’da yok, Mozambik’te yok, bir de bizde yok” dedi.

ÖZLEM ZENGİN: “BERABER ÇALIŞALIM, GRUPLARIMIZDA DEĞERLENDİRELİM, SEVE SEVE”

AKP adına konuşan eski emniyet müdürü Kocaeli Milletvekili Veysel Tipioğlu’nun “siz samimi değilsiniz, önergenize oy vermeyiz” demesine rağmen, CHP’li Bakan’ın çağrısına yanıt veren AKP Grup Başkanvekili Özlem Zengin, Tipioğlu’nun sözlerini boşa düşürdü. CHP’li Bakan’ın AKP Grup Başkanvekili Özlem Zengin’e “Beraber çözelim” demesi üzerine, Zengin söz alarak, “Murat Bakan Bey bana böyle bir öneride bulundu. Ben şunu öneriyorum: Bakın, biz bu Meclis’te ortak çok iyi işler yaptık ama o işi yapmanın bir raconu var, bir tarzı, bir üslubu var. Biz bunu kendi aramızda konuşalım, beraber ortak bir önergeyle bir şey yapacaksak bütün arkadaşlarımızla, elbette biz bunu yaparız” dedi. Bakan, “Hep beraber sahip çıkalım, hep beraber” dedi, Zengin ise, “Beraber yapalım, çalışalım, gruplarımızda değerlendirelim, seve seve” diye karşılık verdi.

POLİS SENDİKASI: “KONGO’DA YOK, MORİTANYA’DA YOK, MOZAMBİK’TE YOK, BİR DE BİZDE YOK!”

Konuşmasında polislerin neden intihar ettiğinin sorgulanmadığını ve polisin çalışma koşullarının çok ağır olduğunu belirten CHP’li Bakan şunları söyledi: “Bu polisler neden intihar ediyor? Hayatının baharında, delikanlı çağında bu mesleğe severek, isteyerek girmiş bir polis memuru neden intihar eder? Peki, emekliliği gelmiş, yirmi beş yıl görev yapmış, artık çocuklarının mürüvvetini göreceği yaşta bir emniyet müdürü neden intihar eder? Geçmişte intihar oranı en çok genç polis memurlarındaydı, şimdi genci yaşlısı, son zamanlarda emniyet müdürleri de intihar ediyor. Hiç mi merak etmiyorsunuz bu insanların derdi ne diye? Polis ya şehit olduğunda haber olacak ya intihar ettiğinde. Vatanı için canını vermekte tereddüt etmeyen, ülkesine bu kadar bağlı bu çocuklar neden kendi canlarına kıyıyorlar? Polisin çalışma koşulları çok ağır. Angaryası, ek görevi, 12/12, 12/24, onlarca mesai düzeni var, ‘İkinci bir emre kadar…’ anonsuyla başlayan, bitmek bilmeyen çalışma temposu var polisin. Ağır mobbing, amir tahakkümü, atama, tayin ve terfilerin hatırlı kişiler aracılığıyla yapılması, daha da vahimi tarikat, cemaat dengesi gözetilerek o aidiyete göre yapılması. Haftada 40 saat çalışması gereken polisin tek kuruş fazla mesai ücreti almadan haftada 59-60 saat çalışması, 130 bin polis 1’inci şark görevini yapmamışken 2’nci şark zulmü… ‘Emekli polis’ dersen perişan, çaresiz; karnını zor doyuruyor. Polis garip, polis kimsesiz, polis sahipsiz; kurumsal olarak sahipsiz. Sendikası yok, başı sıkıştığında ona sahip çıkacak bir mekanizma yok. Tüm gelişmiş ülkelerde polis sendikası var; Kongo’da yok, Moritanya’da yok, Mozambik’te yok, bir de bizde yok.”

“SÖZÜM VAR, SİZLERİ UNUTTURMAYACAĞIZ!”

Konuşmasında intihar eden polis memurlarının geride bıraktıkları intihar notlarından örnekler okuyarak, amirleri tarafından küçük düşürülerek hakarete uğrayan ve intihar ederek hayatına son veren polis memurları Semanur, Nagehan, Mehmet Ali ve Alpaslan’ı hatırlatan Bakan, “Sözüm var, sizleri unutturmayacağız” dedi ve şunları söyledi: “Polis intiharları sayıdan ibaret değil, polis intiharları istatistik değil. Her biri bir can, bizim evlatlarımız, bizim kızlarımız, bizim oğullarımız, yeğenlerimiz; işçi çocuğu, memur çocuğu, esnaf çocuğu, çiftçi çocuğu, içlerinden birinin anası, babası villada, yalıda oturmuyor. Bu işin vebali var, bu vebale ortak olmayın, hiçbiriniz bu vebale ortak olmayın.”

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

Bunlarda İlginizi Çekebilir