////

Türkiye Gri Listeden Çıkarıldı!

Türkiye Gri Listeden Çıkarıldı!

Yayın: 28 Haziran 2024- 17.08/Güncelleme: 28 Haziran 2024- 17.08

yenidunyagazetesi.com
Haber Merkezi/Ankara-
 

Hazine ve Maliye Bakanlığı’na bağlı MASAK (Mali Suçları Araştırma Kurulu)’ın resmi web sitesinde, FATF ile ilgili şu bilgiler yer veriliyor: 1989 yılında G-7 ülkeleri (ABD, Japonya, Almanya, Fransa, İngiltere, İtalya ve Kanada) tarafından kara para aklamanın uluslararası alanda önlenmesi amacıyla OECD (Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü) bünyesinde kuruldu.

FATF’nin toplam 40 üyesi bulunuyor. Türkiye, 24 Eylül 1991 tarihinde FATF’e üye oldu. FATF faaliyetlerini, Genel Kurul toplantıları ve çeşitli konularda çalışmak üzere oluşturulan çalışma gruplarının gerçekleştirdiği toplantılar yoluyla yürütüyor.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Türkiye’nin gri listeden çıktığını sosyal medya platformu X hesabından “Başardık” diyerek duyurdu.  Mehmet Şimşek, Türkiye’nin FATF’ın gri listesindeki  son durumunun ele alınacağı toplantı için Singapur’a gitti. Yapılan görüşme ve toplantı da Mali Eylem Görev Gücü (FATF) Türkiye’yi gri listeden çıkardı.

Mali Eylem Görev Gücü (FATF) tarafından Genel Kurul sonuçlarının açıklanacağı bir basın toplantısı düzenlenecek.

Bu arada Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz ve İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya’da sosyal medyadaki X hesaplarından birer paylaşım yaptılar.

Bu arada Hazine ve Maliye Bakanlığı resmi web sitesinden Türkiye’nin gri listeden çıkarılmasıyla ilgili basın duyurusu yaptı.

Mali Eylem Görev Gücü’nün (FATF) bugünkü toplantısında ülkemiz Hazine ve Maliye Bakanımız Sayın Mehmet Şimşek tarafından temsil edilmiştir. Atılan doğru adımlar sayesinde Türkiye gri listeden çıkarılmıştır. Ülkemize ve milletimize hayırlı olsun.

Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde Adalet, İçişleri ve Dışişleri Bakanlıklarımız başta olmak üzere tüm kamu ve özel sektör paydaşlarımızın katkısıyla elde edilen bu sonuç, finansal sistemimize güveni daha da artırarak program hedeflerine ulaşmamızı kolaylaştıracaktır.

Bu sürece katkı sağlayan tüm kurum ve kuruluşlara teşekkür ediyoruz.

Türkiye terörizmin finansmanı ve kara paranın aklanmasıyla mücadelesini bundan sonra da uluslararası standartlarla tam uyum içinde kararlılıkla yürütecektir.

Bu çerçevede, MASAK ve diğer kurumların idari ve teknik kapasitesi daha da güçlendirilecek; gerektiğinde yasal ve idari düzenlemeler aynı hassasiyetle hayata geçirilecektir.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

Bunlarda İlginizi Çekebilir