////

Yerel Seçimden sonra dolar artar mı?

Dolar artacak mı?

 

Yayın: 25.02.2024-16.45/Güncelleme: 25.02.2024-16.45

yenidunyagazetesi.com
Haber Merkezi/Ankara-

ekonomim.com’da doların 31 Mart Yerel Seçimlerinin ardından artar mı sorusunun cevabını arayan Alaattin Aktaş, seçim sonrasında, Mayıs seçimlerinin ardından dolarda bir tırmanış beklemediğini yazdı.

Bunu da bir takım verilere dayanarak açıklamaya çalışan Aktaş, döviz kaygısının hiç bitmediğinin altını çizerek, “Hiç bitmeyen kaygımızdır; günün birinde doların tırmanıp gideceğini düşünürüz hep…

Hele hele döviz uzun süre yatay ya da yataya yakın gitmişse, götürülmüşse bu tırmanışın kaçınılmaz olduğu kanısı iyiden iyiye hakim olur…” diyor ve ekliyor: “Böyle düşünmekte de pek haksız sayılmayız; dönem dönem dolarda patlama yaşandığı olmuştur. Sonuncusunu da geçen yılki seçimlerden sonra yaşadık” diyen Aktaş, yazısının devamında şu bilgileri veriyor:

“İşte şimdi de benzer kaygılar içindeyiz. Dövizin uzun süredir yatay gittiğini, bu yüzden de seçim sonrasında zincirlerinden kurtulacağını düşünüyoruz.”

Alaattin Aktaş, Mayıs 2023 döneminde yataya yakın seyreden doların adeta sabitlendiğini, Türk parasının değer kaybının önlendiğini belirterek, sabit kalmasını kurun sabitlenmesine bağladı ve Mayıs seçiminden sonra doları tutma zorunluluğu ortadan kalktığı için Haziran ve Temmuz aylarında %34 artış yaşandığını yazdı.

Şimdi de aynı kaygıların yaşandığına dikkat çeken Alaattin Aktaş, çarpıcı yazısında şu detayları verdi:

“Dolarda mart seçimi geride kaldıktan sonra geçen yılkine benzer bir tırmanış olup olmayacağı tartışılıyor. Belki doğru ifadeyle bu tırmanışın olup olmayacağı değil, ne kadar olacağı tartışılıyor.

Peki ,doların geçen yılki gibi bir tırmanış gösterme olasılığı niye çok az, hatta hiç yok, bunu irdelemeye çalışalım…

Gelelim bu yılki seçim sonrasında niye geçen yılki boyutta bir hareket olmayacağına…

Geçen yılki ölçüde bir hareket olmayacağını dile getirirken bir kur tahmini yapıyor değilim ama eğilime ilişkin söyleyeceklerim elbette var.

Bu yılla geçen yıl aslında benzer görünmekle birlikte epeyce farklı.

Önce geçen yılın verilerine bakalım…

2022’nin eylül ayını 100 kabul ederek bir dolar endeksi oluşturduk. Buna göre Eylül 2022’de 100 olan dolar, Mayıs 2023’te 107.68’e çıktı. Sekiz aylık artış yalnızca yüzde 7.68. Sonraki iki ay ise girişte de belirttim, o sekiz aydaki düşük artışın acısının çıktığı felaket ayları oldu.

Gelelim bu yıla…

Bu kez seçim öncesi sekiz ayı esas almak için 2023’ün temmuz ayındaki dolar kurunu 100 kabul ediyoruz. Doların şubat ayı ortalaması bugüne kadar 30.45 lira oldu. Şubat ortalamasının 31, Mart ortalamasının 32 lira olacağını varsayabiliriz. Bu durumda, Temmuz 2023’te 100 olan dolar endeksi, yüzde 21 artışla Mart 2024’te 121’e çıkacak.

Şimdi dikkat; dolarda geçen yılki seçim öncesinin sekiz ayındaki artış yaklaşık yüzde 8’di, bu yılki seçim öncesinin sekiz ayındaki artış ise yüzde 21.

-Geçen seçim öncesindeki yüzde 8 artışın üstüne iki ayda yüzde 34 artış gelmişti.

-Bu yılki seçim öncesindeki yüzde 21 artışın üstüne iki ayda yine yüzde 34 artış gelir mi? Gelmez!

Zaten mart ayı ortalamasının 32 lira olması muhtemel görülen dolar birkaç ayda yüzde 34 daha artsa nerelere varır, bir düşünsenize!

Bu arada kur artışına ilişkin varsayımda bulunurken hiç kuşku yok ki enflasyonu da dikkate almak gerekir; o da başka bir yazı konusu.

Aynı olması da şart değil

Kaldı ki, her seçim öncesi ve sonrasının toplam kur artışının mutlaka aynı düzeyde oluşması da beklenmez.

Örneğin geçen yıl kurun rekor artış gösterdiği haziran ve temmuzdaki faizle şimdiki faiz arasında dağlar kadar fark var.

Politika faizi geçen yıl 23 Haziran’a kadar yüzde 8.5 olarak uygulanmış ve o tarihten itibaren yüzde 15’e çıkarılmıştı.

Faiz 21 Temmuz’da tahminler en az 5 puan artışken yalnızca 2.5 puanlık artışla yüzde 17.5’e çıkarılınca piyasaya bir karamsarlık hakim olmuş ve bütün bunlar dövizin hızla artması sonucunu doğurmuştu.

Oysa şimdi faiz yüzde 45 ve bu oran uzun süre değişmeyecek.

Yüzde 45’in yeterli olup olmadığı tartışmasından bağımsız olarak söylüyorum; en azından geçen yılki oranlarla arada çok fark var.

Dolayısıyla geçen yılla bu yıl arasında faiz gibi dövizin değer değişimini belirleyecek temel etkende çok farklı bir düzey söz konusu. Diğer tüm etkenler aynı olsa bile (ki o etkenler de aynı değil), faizin düzeyinden kaynaklanan önemli bir fark bulunuyor.”

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

Bunlarda İlginizi Çekebilir