/////

Ali Yalçın: “Yöntem adil olmalı, sonuçları emekçiyi korumalı.”

Ali Yalçın: “Yöntem adil olmalı, sonuçları emekçiyi korumalı.”

 

Yayın: 3 Temmuz 2024- 12.41/Güncelleme: 3 Temmuz 2024- 12.42

yenidunyagazetesi.com
Haber Merkezi/Ankara-

Memur Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, emek tarafının ücretlerine yönelik uygulanan tedbirlerin emek tarafının maaş/ücret artışlarını baskıladığını, piyasa fiyatlarındaki artışların ise halen sürdüğünü söyledi.

Sosyal medya platformu X üzerinden paylaşımda bulunan Ali Yalçın, Haziran ayı enflasyon rakamının %1.64 olarak açıklanmasıyla birlikte kamu görevlileri/emeklilerinin Temmuz ayında alacağı maaş/ücret artışlarının belli olduğunu, Haziran ayı verilerine göre ocak-Haziran 6 aylık enflasyonun %24.73 ve yıllık enflasyonun %71.60 olarak gerçekleştiğine dikkat çekerek, bu verilerle enflasyon farkının %8.46 ve kamu görevlilerinin alacağı zam oranının da %19.31 olduğuna vurgu yaptı.

Memur Sen Genel Başkanı Ali Yalçın’ın sosyal medyadan paylaşımı şöyle:

“ENFLASOYN HAYATIMIZDAN ÇIKSIN, MAAŞ VE ÜCRETLERDEKİ ERİME BİTSİN ARTIK!

Haziran ayı enflasyon rakamının%1.64 olarak açıklanmasıyla birlikte kamu görevlileri/emeklilerinin Temmuz ayında alacağı maaş/ücret artışları belli oldu. Haziran ayı verilerine göre Ocak-Haziran 6 aylık enflasyon %24.73 ve yıllık enflasyon %71.60 olarak gerçekleşti.

Bu veriler çerçevesinde, enflasyon farkı %8.46 ve kamu görevlilerinin alacağı zam oranı %19.31 oldu.

  1. Dönem Toplu sözleşme görüşmelerinde Kamu İşveren Heyeti’nin direttiği, Kamu görevlileri Hakem Kurulu’nun noter görevi sütlenerek tescillediği maaş/ücret artışları; yüksek enflasyona yenildi ve 6 aylık dönemin son 3 ayı (Nisan-Mayıs-Haziran) kamu görevlileri cebinden, birikiminden ve kazancından harcayarak ayakta kalmak için mücadele etti.

Mevcut artışlarla birlikte;

En düşük kamu görevlisi maaşı 30.560 TL’den 36.460 TL’ye, en düşük kamu görevlisi emekli aylığı 14.740 TL’den 17.585 TL’ye yükselmiş oldu. Kamu görevlisi emeklilerine yapılmayan (1 yıl) seyyanen artış “Görev aylığı-Emekli Aylığı” arasındaki uçurumu büyütüyor, gelir kayıpları artarak devam ediyor. Emekliler Yılına yakışacak ve taçlandıracak düzenlemeler uygulamaya geçirilmeli; emek verenlerin, ömrünün büyük bir kısmını alın teri akıtarak geçirenlerin taleplerine kulak verilmelidir.

Memur-Sen olarak; 7. Dönem Toplu Sözleşme masasına kamu görevlilerinin, emeklilerinin, kadın çalışanların ve engellilerin beklentilerini karşılayacak, kamu personel sistemindeki çarpıklığı düzeltecek, çalışma hayatında barışı tesis edecek adil ve makul tekliflerle gittik.

Biz Memur-Sen olarak; beklenen ve tahmin edilen enflasyon ile piyasa gerçekliği bulunan ve kamu görevlilerimiz tarafından kabul edilen maaş/ücret artışı dışında hiçbir hükme imza atmadık, atmayız.

YÖNTEM ADİL OLMALI, SONUÇLARI EMEKÇİYİ KORUMALI

Emek tarafının ücretlerine yönelik uygulanan tedbirler; emek tarafının maaş /ücret artışlarını baskılarken, piyasa fiyatlarındaki artışlar ise halen sürüyor.

1 Temmuz itibariyle elektriğe gelen %38 zam, doğalgaz desteğinin ve %25 kira sınırı süresinin uzatılmaması, zorunlu harcamalara gelen artışlar, dolaylı vergilerin yükü ve diğer ekonomik gerçekler; sabit gelirlilerin maaş/ücret artışından daha fazla gider sağladığı gerçeği ıskalanmamalıdır.

Maaşlar/ücretler ile piyasadaki fiyat artışlarının kaybedenini sürekli olarak sabit gelirlilerimiz olduğu gerçeğinin bilinmesine rağmen, maaşlara 6 ayda bir, ürünlere ise hemen hemen her ay artış yapılmaktadır.

Enflasyon baskılanmadığı, fiyat artışları durmadığı müddetçe maaş/ücret artışları erimeye, emekçi kaybetmeye ve gelir dağılımındaki adaletsizlik büyümeye devam edecek. 1 ay boyunca emek veren, gece gündüz çalışan ve evine helal ekmek götürmek için dişini tırnağına takan emekçinin “ücreti” enflasyonu artırıyor söyleminden/eyleminden vazgeçilmelidir.

Bu noktada atılacak adımlar, yapılacak düzenlemeler ve belirlenecek yöntemler adil olmalı, sonuç; alın teri ve akıl terinin değerini artırmalı, emekçiyi korumalı, gelir dağılımında adaleti sağlamalıdır.”

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

Bunlarda İlginizi Çekebilir