///

SAHADER; “lisans mezunlarının ünvan değişikliği mağduriyeti giderilsin.”

SAHADER, lisans mezunlarının ünvan değişikliği mağduriyetinin giderilmesini istedi. 

 

Yayın: 16 Nisan 2024- 14.51/Güncelleme: 16 Nisan 2024- 14.51

yenidunyagazetesi.com
Haber Merkezi/A. Merve AKYÜREK-

Sağlık Çalışanları Hak ve Mücadele Derneği (SAHADER), 16 Nisan Biyologlar Gününde biyologların unvan sorununu gündeme getirdi.

SAHADER’in sosyal medyadan yaptığı açıklamada, personel ihtiyacına ve talebe göre hizmet yılı kıdeminden daha yüksek kadro derecesi olmadığı için bekleyen personele kademeli olarak ünvanları verilerek yeni bir ünvan değişim sistemi gerçekleştirilebileceği ifade edildi.

M.E.B, Sivil havacılık Genel Müdürlüğü, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Üniversiteler ve Belediyeler de sınavsız unvan değişikliği yapıldığını belirten SAHADER, emsal uygulamaların bulunduğunu, diğer kurumlarda yapılan uygulamanın Sağlık Bakanlığında da yapılabileceğini belirterek, sağlık teşkilatlarında biyolog ünvanı alamayanların mağduriyetinin önlenebileceğine dikkat çekildi.

Bilindiği gibi üniversitelerin Biyoloji Bölümünden mezun olanlar Biyolog ünvanı alıyor, ancak Sağlık Bakanlığına bağlı taşra ve merkez teşkilatlarında görev yapan bazı biyologlar kadrosuzluk nedeniyle laborant ve laboratuvar teknisyeni olarak görev yapıyorlar. Maddi-manevi mağduriyete neden olan bu durumun kademeli geçiş ile unvan verilerek önlenebileceği SAHADER tarafından ifade ediliyor.

Lisans tamamlama programları sonrasında Sağlık Bakanlığı bünyesinde personel unvan değişikliği mağduriyetinin arttığına dikkat çekilen açıklamada, sadece lisans tamamlama da değil, çalışırken idealindeki farklı üst öğrenimi kazanarak mezun olan personelin diploması olduğu halde hak kazandığı ünvana sahip olamadığına dikkat çekiliyor. Bu durumda özlük ve mali haklarından yararlanamıyorlar. Diğer yandan aynı okullardan mezun olanların farklı ünvanlarda istihdam edilerek çalıştırılmasıyla mağduriyetin arttığı belirtiliyor. Bu nedenlerle SAHADER tarafından unvan değişikliği talebinin karşılanarak mağduriyetin önlenmesi talep ediliyor.

 

 

 

 

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

Bunlarda İlginizi Çekebilir