/////

Taşkın: “Memur ve emekliden kısarak mı enflasyon düşürülecek?”

Memur ve emekliden kısarak mı enflasyon düşürülecek?

Yayın: 3 Temmuz 2024- 11.10/Güncelleme: 3 Temmuz 2024- 11.11

yenidunyagazetesi.com
Haber Merkezi/Ankara- 

Anadolu Sağlık Sen Genel Başkanı Necip Taşkın, memur ve emeklinin maaş zammından kısarak enflasyon düşmez değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) Haziran ayı enflasyon verilerini açıkladığına dikkat çeken Taşkın, “TÜİK bizi yine şaşırtmadı ve memurun ve emeklinin cebinden almaya devam etti,” ifadelerini kullandı.

Necip Taşkın, Haziran ayı enflasyon oranının açıklanmasının ardından şu açıklamayı yaptı:

“Türkiye İstatistik Kurumu’na (TÜİK) göre tüketici fiyat endeksi (TÜFE) yıllık %71,60, aylık %1,64 arttı. ENAG ise aylık %4,27, yıllık artışı ise %113,08 olarak açıkladı. Çarşının pazarın, marketlerin fiyatları ortada iken TÜİK’in açıkladığı enflasyon oranlarına inanmamızı kimse bizden beklemesin.

Bilindiği gibi memur ve emeklinin maaş zamları enflasyon rakamlarına göre tespit ediliyor. TÜİK’in açıkladığı enflasyon oranına göre 6.5 milyon memur ve memur emeklisinin maaşına Temmuz ayında %19.31 zam yapılacak. Açıklanan rakamlarla birlikte memur ve memur emeklilerinin 2024 yılının ikinci 6 ayında alacağı zamlı maaşlarla önümüzdeki kışı geçirebilmeleri mümkün değil.

Akaryakıta gelen zamla birlikte iğneden ipliğe her şeye zam gelecek. Elektrik ve doğalgaz zammı kapıda. Gıda fiyatlarında günlük etiket değişiyor. %25 olan kira artış oranı kalktı. Özellikle büyük şehirlerde yaşayan memur ve memur emeklilerinin bırakın gıda, ulaşım, eğitim, elektrik, doğalgaz gibi giderlerini karşılamayı, kiraya bile yetişemeyecekler. En düşük 36 bin TL ile bir memur nasıl geçinsin? Bunu birileri bize açıklasın. Bu maaşla yaşamaya çalışmanın doğal sonucu açlık, hastalık ve yoksulluktur. Daha da kötüsü enflasyon karşısında geçinememek ve yoksullaşmak ahlaki bir sorun olarak karşımıza çıkar ve ahlaki çözülmeyi tetikleyerek toplumu yozlaştırır. Dolayısıyla dar ve sabit gelirli memur ve memur emeklilerine yoksulluk sınırının üstünde maaş verilerek insanca yaşaması sağlanmalıdır.”

 

 

 

 

 

 

 

 

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

Bunlarda İlginizi Çekebilir