///

Sağlık Bakanı Koca’nın açıklamasının ardından Türk Hemşireler Derneği de bir basın açıklaması yaptı

Sağlık Bakanı Koca’nın açıklamasının ardından Türk Hemşireler Derneği de bir basın açıklaması yaptı

 

Yayın:11 Mart 2024-10.37/Güncelleme: 11 Mart 2024-10.38

yenidunyagazetesi.com
Ankara/A. MERVE AKYÜREK-

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Pendik’te yaptığı açıklamada, “Anestezi ve Ameliyathane teknikerleri ile ATT, Paramedik çalışanı arkadaşlarımızın diğer sağlık alanlarında da çalışabilmelerinin önünü açıyoruz. Konuyla ilgili kararın yakında Resmi Gazete’de yayımlanmasını bekliyoruz” demişti.

Sağlık Bakanı Koca’nın açıklamasına cevap Türk Hemşireler Derneği’nden geldi. Dernek, yaptığı açıklamada,Sağlık Bakanı Sayın Fahrettin Koca’nın Pendik’te yapmış olduğu açıklamayı hayretler içinde izledik. Bu ülkenin hemşireleri olarak bu ifadenin ne anlama geldiğini çok iyi biliyoruz. Biz bu filmi daha önce de seyrettik. Bu uygulamanın zamanlaması da amacın ne olduğunu ya da ne olmadığını açıkça ortaya koyuyor. Amacın toplum sağlığını geliştirmek, kaliteli sağlık hizmeti sunmak olmadığı oldukça aşikâr” dedi.

Türk Hemşireler Derneği’nin basın açıklaması şöyle:

“Sağlık Bakanı Sayın Fahrettin Koca’nın Pendik’te yapmış olduğu açıklamayı hayretler içinde izledik. Bu ülkenin hemşireleri olarak bu ifadenin ne anlama geldiğini çok iyi biliyoruz. Biz bu filmi daha önce de seyrettik. Bu uygulamanın zamanlaması da amacın ne olduğunu ya da ne olmadığını açıkça ortaya koyuyor. Amacın toplum sağlığını geliştirmek, kaliteli sağlık hizmeti sunmak olmadığı oldukça aşikâr.

Makamında Sayın Koca’yı defalarca ziyaret ettik, Bakanlığı ve Meclisi adeta su yoluna çevirdik. Sağlık profesyonellerinin eğitimini almadıkları halde insanlara dokunmasının insanımıza, ülkemize verdiği zararı, mal olunan canların, yol açılan sakatlıkların telafisinin nasıl mümkün olmadığını anlatmaya çalıştık. Sağlık hizmetlerinin siyasete malzeme yapılamayacak doğasını anlatmak için her yolu denedik, her fırsatı kullandık. Ancak bugün Sayın Bakanın açıklaması sağlığın siyasete malzeme edildiğini bir kez daha ortaya koydu.

Tüm sağlık çalışanlarına sesleniyoruz, halkımıza sesleniyoruz, var olma sebepleri sağlık çalışanları olan ilgili tüm sendikalara sesleniyoruz, taş yerinde ağırdır. Herkesin her işi yaptığı, meslek kimliğinin kalmadığı bir sağlık sistemi önce halkı sonra bizi öğütür. Sağlık teknikeri çalışma arkadaşlarımıza sesleniyoruz, ameliyathane teknikerinin ve anestezi teknikerinin ameliyathane dışında, ATT ve paramediğin acil dışında çalışması ne demek? Almış olduğunuz eğitimin gereği olan işlerde çalışmak sizin hakkınız değil mi? Bir başka mesleğin ikamesi olmak sizin mesleğinizin yok sayılması değil mi? Meslek kimliğimizin yok sayılması tüm meslekleri, bu mesleklerin eğitiminde harcanan alın terini yok saymak değil mi? Biz hemşireler bu hatadan bir an önce dönülmesi için bakanlığa çağrıda bulunuyoruz.

Tüm sağlık çalışanlarını ve toplumu, bizi birbirimize düşüren, iş barışını bozan bu uygulamanın henüz yasalaşmadan sonlandırılması için veya açık bir şekilde detayları konuşmak üzere hep birlikte mücadele etmeye çağırıyoruz. İlk adım olarak bu akşam X(Twitter)’te buluşuyoruz. “#SağlığaYatırımSeçimeDeğil” etiketiyle yetkililere hatalarından dönmeleri için sesleniyoruz.”

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

Bunlarda İlginizi Çekebilir