‘Su Krizi’ Temasıyla 8. KISA FİLM YARIŞMASI’NA BAŞVURULAR BAŞLADI

8

Sabancı Vakfı’nın toplumsal sorunlara sanat aracılığıyla dikkat çekmek amacıyla 2016 yılından bu yana düzenlediği Kısa Film Yarışması’nın 2023 yılı başvuruları başladı. Yarışmanın bu yılki teması ise gezegenimizi tehdit eden ‘su krizi’ oldu.

Bu yıl 8. kez düzenlenecek Sabancı Vakfı Kısa Film Yarışması için başvuru süreci başladı. Bu yılki teması “Su Krizi” olarak belirlenen yarışma, “Kısacası Susuzluk Çekiyoruz” sloganı ile gerçekleştirilecek. Toplumsal konuları sanatın gücüyle ve yaratıcı bakış açısı ile buluşturan Kısa Film Yarışması’na başvurular 17 Kasım 2023 tarihine kadar devam edecek.

Ülkemizin de aralarında olduğu büyük bir coğrafyanın yıkıcı kuraklığın eşiğinde olduğunu vurgulayan Sabancı Vakfı Genel Müdürü Nevgül Bilsel Safkan“Sabancı Vakfı Kısa Film Yarışması’nın bu yılki temasını tüm dünyanın acil ve ortak sorunlarından biri olan ‘su krizi’ olarak belirledik. Dünyada yaklaşık 2 milyar insan temiz içme suyu kaynaklarına erişemiyor. Her yıl 1,4 milyon kişi ise güvenli olmayan içme suyu ve sanitasyon eksikliği nedeniyle hayatını kaybediyor. Dünya Su Stresi Haritası’na (WRI) göre 2040 yılına geldiğimizde Türkiye, su kıtlığından en fazla etkilenecek ülkelerden biri haline gelecek. Su krizi konusunda ülkemiz ‘yüksek derecede’ en riskli ikinci kategoride yer almaya devam ediyor. Sabancı Vakfı olarak biz de araştırma, paydaş toplantıları ve ön hazırlık süreci sonunda dünyanın ve ülkemizin en acil ortak sorunlarından biri olan su krizi konusuna odaklanmaya karar verdik. Bunun için de hem sanatçıları harekete geçirecek hem de toplumda farkındalık ve ortak bir bilinç uyandıracak ‘Kısacası Susuzluk Çekiyoruz’ sloganını seçtik. Sanatın toplumsal konular üzerinde çok güçlü etkisinin olduğu bilinciyle, bu önemli konuda farkındalık yaratabileceğimize inanıyoruz. Adayların hem bu soruna hem de çözüme odaklanacakları eserlerini şimdiden sabırsızlıkla bekliyoruz.” dedi.

Sabancı Vakfı Kısa Film Yarışması Sanat Yönetmeni Zeynep Atakan da “Bu yıl 8. kez gerçekleşecek olan yarışmanın temasının çok önemli olduğunu düşünüyor ve temayı film yaratıcıları için çok değerli bir içerik yaratma fırsatı olarak görüyorum. Sabancı Vakfı Kısa Film Yarışması, finale ve market seçkisine kalan tüm filmler için kendilerini ulusal ve uluslararası alanda gösterme imkânı sağlıyor. Katılanlar, filmleriyle hem kendi mesleki kariyerlerinde önemli bir hamle yapacaklar, hem de yarattıkları farkındalıkla bugüne ve gelecek yıllara sanat yoluyla değerli bir eser bırakmış olacaklar. Hatta eserleri, geleceğe şimdiden yazılmış bir mektup gibi düşünülebilir.” diye konuştu.

“Kısacası Susuzluk Çekiyoruz” diyecek eserler için son başvuru tarihi 17 Kasım

Sabancı Vakfı 8. Kısa Film Yarışması için başvurular 17 Kasım 2023’e kadar devam edecek. Yarışmaya başvuracak eserlerin en fazla 5 dakika uzunluğunda olması ve ‘su krizi’ konusunu ele alması gerekiyor. Eserler, öncelikle ön jüri tarafından değerlendirilecek ve finale kalan en az 10 en fazla 15 eser arasından jüri son değerlendirmeyi yapacak.

Yarışmaya başvuran eserlerin yönetmen (eser sahibi) ve / veya yapımcısından en az birisinin Türkiye Cumhuriyeti veya K.K.T.C. vatandaşı olması gerekiyor. Bir kişinin birden fazla eser ile başvurabileceği yarışmaya daha önce herhangi bir yerde gösterilmemiş ve ödül almamış eserler kabul edilecek. Eser sahiplerinin bugüne kadar çekmiş olduğu herhangi bir uzun metraj filmi bulunmaması gerekiyor.

Yarışma temasına en uygun şekilde eserini hazırlayan, kriterlere uyan, akılda kalıcı ve yaratıcı bulunan kısa filmlerin birincisi 60 bin TL, ikincisi 40 bin TL, üçüncüsü 25 bin TL’nin sahibi olacak. Sosyal Etki Ödülü de bu yıl ilk kez 25 bin TL ile ödüllendirilecek. Yarışmaya www.kisafilmuzunetki.org adresinden başvurulabiliyor.

8 Comments

 1. Hi yenidunyagazetesi.com,

  Your website yenidunyagazetesi.com has only been registered in 8 out of 2500 directories. We are here to assist you gain online visibility this coming 2024.

  We at companyregistrar.org are here to help you get your site listed in over 2,500 directory and listing sites world wide!
  In using our service you get listed in all our premium directories. Gettign listed is important in 2 ways, firstly you are visible in numerous other websites, secondly you get a higher search engine rating as your site gains more authority.

  Please visit us at https://yenidunyagazetesi.companyregistar.org/yenidunyagazetesi.com

  Regards,
  Cyrus

 2. By way of introduction, I am Scott Gould with Consumer Products International, a leader in sales, marketing, and distribution, connecting product manufacturers with major retailers within the United States.

  Discover how we can help you expand your reach and bring your products to American consumers.

  For more information on distribution please visit: http://go.consumerproductsintl.com/cpi-2019/

  Let’s explore the possibilities of collaboration. Contact us at 1-561-544-0719

 3. This message arrived to you and I can make your ad message reach millions of websites the same way. It’s a low-priced and effective way to market your product or service.Contact me by email or skype below if you want to know more.

  P. Stewart
  Email: ww1srg@gomail2.xyz
  Skype: live:.cid.2bc4ed65aa40fb3b

 4. This message reached you and I can send your ad message to millions of websites in the same fashion. It’s a cheap and efficient way to promote your business.If you are interested, you can reach me via email or skype below.

  P. Stewart
  Email: wwbq9q@gomail2.xyz
  Skype: live:.cid.2bc4ed65aa40fb3b

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

Bunlarda İlginizi Çekebilir